Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı doğru kullanıldığında oldukça faydalı bir araç olsa da bazen yapılan aşırı harcamalar neticesinde borçlar birikebiliyor. Özellikle “Bu ay asgari tutarı ödeyeyim, önümüzdeki ay tamamını öderim.” düşüncesinde olanlar istemeden kendilerini bir borç çıkmazı içinde bulabiliyorlar. Böyle bir durum yaşayanların en çok merak ettiği şey ise kredi kartı borcu ödenmediğinde neler olabileceği.

Borcun sadece asgari tutarını ödemek

Kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde borcunuza alışveriş faizi uygulanır. Her ay kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemek isteyebilirsiniz ancak unutmayın borcun kalan kısmına alışveriş faizi işler ve bu bir çığ gibi aydan aya büyümeye devam eder. Kredi limitinizin azalması da cabası.

Kredi kartı borcunuzun son ödeme günü geçtiğinde borcunuz için gecikme faizi uygulanmaya başlar. Süre bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de genellikle 15 gün içinde borcu öderseniz kartı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bankanın tanıdığı süre içinde borcun tamamını ya da asgarisini ödememeniz halinde kartınız kullanıma kapatılır. Asgari tutarını ya da tamamını ödemeniz halinde kartınız yeniden kullanıma açılır ancak hiçbir şekilde ödeme yapmazsanız bir sonraki adım yasal takip.

Yasal takip

Kredi kartı borcundan dolayı hakkınızda yasal işlem başlatılabilmesi için tıpkı kredi borcunda olduğu gibi 90 gün boyunca ödeme yapmamış olmanız gerekir. 90 gün boyunca hiç bir şekilde ödeme gerçekleştirmezseniz ilk etapta banka size 7 günlük bir ek süre tanır. Bu süre zarfında borcun tamamını kapatırsanız hakkınızda yasal takip başlamaz. Yine bu süre zarfında bankanızdan yapılandırma da talep edebilirsiniz. Eğer ikisi de olmuyorsa hakkınızda yasal takip başlatılır. Dosyanız avukata ya da hukuk bürosuna sevk edilir ve bundan sonraki muhattabınız onlar olur.

Yasal takip sürecinin sonunda genellikle maaş haczi kararı çıkar. Böyle bir durumda maaşınızın dörtte birine haciz konulur. Eğer takip sürecindeyken borcunuzu ödeme sözü verir ve yine de ödemezseniz hapis ihtimali söz konusu olabilir.

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Kapatabilirim?

24 Yorum

 1. Hamdi

  Bankaya kredi ve kart borçlarım var.. Şimdi siz 90 gün boyunca ödeme yapmazsanız yasal süreç başlar diyorsunuz. Peki bir ay bir bankayı ödeyip diğer bankayı da diğer ay ödesem süreç nasıl işler.. Tabi 90 gün ödememezlik yapmayacağım. Arada kırk elli gün oynar..

  • Sayın Hamdi,

   90 güne kadar olan gecikmeler için borcunuza gecikme faizi işler.

 2. UĞUR

  Bir bankadan kredi kartım ve emekli maaşımı da aynı bankadan alıyorum.Kredi kartımı otomatik ödemede her ayın 1 de maaşım yatıyor ve oradan kesiyorlardı bende kartın borcu sıfırlansın diye hiç kullanmadım ve bir kenara koydum.maaşım yattıktan sonra bile 1-2 bekleyip öyle çekiyordum.Banka kredi kartının borcunu kesmemiş ve ödenmedi diye takibe alınmış hesabıma bloke koymuşlar.gecikse bile ödemem maaş yatar yatmaz otomatik olarak çekmeleri gerekmiyor muydu en azından askarisini ? şimdi hesabıma bloke koymuşlar bunu nasıl çözebilirim ?

  • Sayın Uğur,

   Konuyla ilgili bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz.

1 2
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz