Kredi Erken Ödeme Cezası Kalktı

İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi gibi gibi tüketici kredileri için kredi başvurusu yapan ve kredi ödeme sürecini vade...

İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi gibi gibi tüketici kredileri için kredi başvurusu yapan ve kredi ödeme sürecini vade bitmeden önce kapatmak isteyen tüketicilerin karşılaştığı erken ödeme tazminatı artık yok.

Tüketici kredileri kapsamında yapılan bu düzenleme şimdilik konut kredisi ödemeleri için geçerli değilse de konut kredisi için de görüşmeler devam ediyor ve aynı sonucun çıkması bekleniyor.

Denizbank’tan Kamu Çalışanlarına Kredi 

TBMM Genel Kurulu ‘nun bu haftaki gündeminde yer alan Tüketicinin Korunması Kanun Tasarısı kapsamında görüşülen önemli maddelerden birisi de kredi borcu ödeme işlemlerinin kredi vadesinden önce bitirilmesi istendiğinde kredi veren bankalar tarafından talep edilen erken ödeme cezası.

Erken ödeme cezası ile ilgili olarak TBMM Genel Kurulu ‘nda yapılan görüşmeler tüketici kredileri için karara bağlandı. Toplamda 88 maddeye sahip olan taslağın ilk 30 maddesi kabul edildi. Kredi ödeme işlemlerinde söz konusu erken ödeme cezası ile ilgili çıkarılan hüküm ise şöyle:

“Belirli bir süreli kredinin erken ödenmesi durumunda, kredi veren erken ödeme tazminatı talep edebilir. Bu tazminat, erken ödeme ile kredi sözleşmesinin sona erme tarihi arasındaki sürenin bir yılı aşmaması durumunda erken ödenen kredi tutarının binde beşini, bir yılı aşması halinde yüzde birini aşamaz. Tazminat…öngörülen faiz tutarını aşamaz.”

İhtiyaç
Kredisi
     Tüm kredi türleri için düşük faizli kredi ve güvenli kredi başvurusu şansı, kredi veren bankalar arasından Hangikredi.com kredi hesaplama aracı ile size geliyor.