Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu ödenmezse ne olur? Kredi kullanmadan önce sorulması gereken ama ne yazık ki hep zor durumda kalan kullanıcılarımızdan aldığımız bir sorudur bu.

Kredi hesaplaması yaparken bu ihtimal her zaman göz önünde bulundurulmalı ve ona göre başvuru yapılmalıdır.

“Kredi borcumu ödeyemiyorum” şimdi ne olacak?

Kredi borcu ödenmezse bankalar nezdinde bir idari takip söz konusu olabileceği gibi Merkez Bankası Kara Listesi’ne girebileceğiniz yasal takip de söz konusu olabilir. İş, icra takibine kadar uzanabilir.

Yasal takibe gelmeden önce önünüzde 3 ay kadar daha doğrusu 90 günlük bir süre bulunur. Bu 90 günlük süre aralıksız olmak zorunda değildir. Ödeme yapmadığınız toplam süre 90 günü bulduysa yasal takip başlatılır. Eğer bu süre zarfında borcunuzu kapatırsanız yalnızca gecikme faizi ödersiniz. 54. günde borçluya ihtar çekilir. Gecikme faizi ile birlikte eğer ihtar çekilmişse ihtar ücreti de borçluya yansır.

90 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar

90 günün sonunda banka sizinle yeniden iletişime geçer ve geciken 3 aylık borcun ödenmesini talep eder. Bu süreçte yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz ya da borcun tamamını gecikme faizi ve ihtar ücreti ile birlikte tamamen kapatarak yasal sürecin önüne geçebilirsiniz. Ancak bunlardan hiçbiri yapmazsanız artık yasal süreç başlar. Yasal sürecin ise çeşitli yaptırımları var.

Kredi Yapılandırma ve Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Hukuki Sürecin Başlaması Ne Demek?

Avukat aracılığıyla yürütülen yasal takip ile birlikte artık Merkez Bankası Kara Listesine girersiniz, yani kredi siciliniz bozulur. 5 yıl süreyle kredi ve kredi kartı alabilmeniz zorlaşacağı gibi gibi mahkeme kararları doğrultusunda banka hesaplarınızın bloke edilmesi, maaşınızın belli bir dilimine el konulması veya icra takibi başlatılması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca kredi notunuz da düşecektir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

“Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur” diye soracak olursanız cevabımız aynı olur: 90 gün sonunda borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar. Banka avukatları ile muhatap olur ve kara listeye gireceğiniz gibi icralık da olabilirsiniz.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

“Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız size tavsiyemiz en azından “asgari ödeme” tutarını bankaya yatırmanız yönünde olacaktır. Bu şekilde de borcun kalan kısmi için faiz işleyecektir ancak en azından yasal takibin başlamasına engel olmuş olursunuz.

Kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödenemediğinde atılacak en makul adımlardan biri banka ile görüşerek borcu yeniden yapılandırmaya çalışmaktadır. Bir diğer adım ise borç transferi yapan bankalara yine yapılandırma için ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak olabilir.

Kredi Hesaplama
Tags:

2.053 Yorum

 1. Yavuz

  Merhaba,bankadan 12 bin kredi çekmiş idim 7 taksit kaldı geçen hafta bankadan aranılmış gibi arandım dosya masrafı ödeyeceklerini söyleyerek ve gerekli tuşlama vs. ardından 31 bin cep şube den kredi çekilerek dolandırıldım başkasının hesabına yatırmışlar ve para çekilmiş banka kabul etmiyor ne savcılığa verdim sonuç ne olur.

  • Sayın Yavuz,

   Bu konu maalesef öngörüde bulunabileceğimiz ve yorum yapabileceğimiz bir konu değil. Sonuç, savcının değerlendirmesine göre değişiklik gösterebilir.

 2. yusuf gümüş

  kredi ve kredi kartı borçlarım var ödeyemiyorum bir evde hissem var haciz onamı gelir maaşimamı gelir ben ev hisseme gelmesini istiyorum

  • Sayın Yusuf Gümüş,

   Böyle durumlarda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır ancak yine de yasal sürecin sonunda çıkacak olan kararla ilgili öngörüde bulunabilmemiz mümkün değildir.

 3. çekilen ev kredisinden belli bir dönem düzenli ödedikten sonra çeşitli nedenlerle vazgeçmek istesek ( evden krediden vs.) yada ödeyemeyecek duruma gelsek yasal süreç veya sonuçları ne olur nasıl bir yol izlenir evi bankaya devredip vazgeçebilirmiyiz

  • Sayın Ömer,

   90 günlük gecikme durumunda hakkınızda yasal takip başlatılır. Konut kredisi ipotekli bir kredi ürünü olduğundan genellikle bu yasal takibin sonucunda banka, ipotekten dolayı eve haciz koyar.

 4. ugur

  Merhabalar ben kredi borcumu yapılandırdım ama ödemem 1 ay geriden gidiyor mesele nisan 15 taksiti mayıs 15 ödüyorum ama 30 günü geçmiyor gecikmeler .Takibe düşer mi?

  • Sayın Uğur,

   Toplam 90 günlük gecikme olduğunda, ki bu 90 günün arka arkaya olmasına gerek yok, hakkınızda idari takip başlatılır.

 5. Ömer

  70 Binden fazla borcum var aylık gelirim asgari ücret bu kadar borcumu akbank işbank yapıkrediden aldıgım krediler ve akbankta kredi kartım işbankta kredi kartım kapsamakta. Aylık ödeme yapamıyorum benim maaşım asgari ücret iken mobilden onayladığım bu kredileri nasıl öderim lütfen yardım. Evliyim çocugum olacak, çok kötü zamanlar geçirdim geçiriyorum da. Herkesin bir derdi vardır benimde büyük dertlerim var :( çözüm var mıdır ne yapabilirim…

  • Sayın Ömer,

   Bankalarla birebir görüşerek borç transferi talebinde bulunabilir ve borcunuzu tek bir çatı altında toplayabilirsiniz.

 6. Meraklı

  Çok pardon bu arada ben bekardım bu krediyi çekerken. Şuan ise evliyim eşime bir zararı olurmu ?

 7. Sayın Meraklı,

  Borç tamamen kişiye aittir, kişiye ait varlıklara haciz gelebilir.

 8. berna

  krdilerimde 85 günlük geçikme var ne olur avukatlık bürosuna devredilmiş toplam borcu istiyorlar hemen ne yapmalıyım bir kaç gün sonra biraz yatırabilicem

 9. Sayın Berna,

  Bankanızla görüşerek yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

 10. Metin uğurlu

  Ben emekliyim.6 7 kadar bankaya 60 bin tl kadar kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borcum var. 1 ocak 2016 dan itibaren ödemede sıkıntıya düşeceğim. Kendime ait bir evim var.evimi eşimin üzerine satış yapsam sıkıntı olurmu. Emekli maaşım var. Maaşamı haciz gelir. Öğrenmek istiyorum.

 11. Sayın Metin Uğurlu,

  Konuyla ilgili bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

 12. Kurtuluş E.

  1- Herşeyden önce eğer muhaffakname vermediyseniz emekli maaşınıza haciz konulamaz.
  2- Üzerinizde size kayıtlı taşınmaz mal var ise haciz konulur.Borç kişiye ait olduğundan kefil yok ise ikinci şahısların mallarına haciz gelmez…

 13. alph karamahmutoğlu

  metin amca emekli maaşına haciz gelmez kimse maaşından kuruş alamaz.. icra dairesinde yapılandırma yapıp taahhüt verir de ödemezsen mapusa atarlar.

 14. salih

  Yapılandırılmış olan taşıt kredisi borcumun 13 ocak 2016 tarihiyle 2. Taksitinide odememiş bulunmaktayım.Aralık taksiti içi 1. temerrüt mektubu gelmişti bankadan. Bunda sonraki süreç nasıl gelişir 90 günlük sure geçerli mi. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar saygılar.

 15. Sayın Salih,

  90 gün boyunca ödeme yapmamanız halinde hakkınızda yasal takip başlatılır.

 16. Ömer

  Merhaba ben kvk nin verdiği kredi kartını kullanıyorum ve borcu ödemeyeceğim. İcra gelme konusunda benim üstüme hiçbir şey yok ilerde meslek sahibi olunca yansır mi maaşıma yoksa borç kapanır mı?

 17. kadir

  Benim gecikme var ev eşimin üzerine eve el koyar mı banka haciz gelir mi?

 18. Sayın Ömer,

  Kredi ve kredi kartı borçlarında genellikle maaş haczi kararı çıkar. Maaş haczinde maaşınızın dörtte birine el konulur. Eğer şu an çalışmıyorsanız herhangi bir işe girene kadar borç bekler fakat bu sürede gecikme faizi işlemeye devam eder. Bir işe başladığınızda ise maaşınızdan dörtte bir oranında kesinti yapılır.

 19. Berkay ercelik

  benim kredi kartıma 10 bin borcum bar yaklaşık 40 gün oldu gecikmede ne zaman avukatlık olurum?

 20. Sayın Berkay Erçelik,

  90 gün boyunca ödeme yapmamanız halinde hakkınızda yasal takip başlatılır.

 21. Sayın Kadir,

  Eşlerden her biri kendi borcundan kendisi sorumludur. Bir eşin borcundan dolayı diğer eşin malları haczedilemez.

 22. Ahmet

  Selamın aleyküm benim bankaya 16 binlira borcum var 10 binlirada takılı kaldım 90 günu gećti esimin uzerine araba var maasima haciz koymayip arabaya koyabilirmi.

 23. Sayın Ahmet,

  Yasal takip sürecinin sonucu ile ilgili öngörüde bulunabilmemiz mümkün değildir ancak böyle durumlarda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır.

1 96 97 98
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz