Kredi Alma İhtimalinizi Arttırın

İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ya da KOBİ kredisi… Seçtiğiniz kredi türü ne olursa olsun kredi artık gereklilik haline geldi. Bir nevi taksitle ödeme yöntemi olan kredi ürünleri sayesinde küçük büyük, ucuz pahalı tüm ihtiyaçlarınız için kredi çekerek bütçenize uygun taksitlerle geri ödeme yapabilirsiniz.

Bankalardan kredi alarak ihtiyaçlarınızı karşılama fikri güzel olsa da bankalardan kredi almak her zaman kolay olmuyor. Banka, verdiği krediyi geri alabileceğinize dair sizden emin olmak ister. Bu nedenle bankalardan kredi alabilmeniz için taşımanız gereken bazı şartlar var. Bunlardan ilki sigortalı bir çalışan olmak. Sigortalı bir çalışan olmakla birlikte gelirinizi de belgeleyebilmeniz gerekiyor. Belgeleyemediğniz gelirler ise banka tarafından dikkate alınmıyor. Bunların dışındaki diğer önemli şey ise kredi notunuz. Bankalarla olan geçmişinizi gösteren ve bankanın sizinle ilgili fikir sahibi olmasını sağlayan kredi notu, bankanın kararını en çok etkileyen etmenlerden.

Kredi Notunuzu Yüksek Tutmaya Özen Gösterin

Aslına bakarsanız, kredi alma ihtimalinizi arttırmanın en kestirme yolu kredi notunuzu yüksek tutmak. Bankalarla ilgili olan her türlü ödeme etkinliğiniz kredi notunuzun oluşmasına ve hareketlilik içine girmesine neden olur. Yani daha basit şekilde anlatmamız gerekirse kredi borcu ödeme, kredi kartı borcu ödeme, banka hesabından fatura ödeme ve eksi bakiyeye düşme gibi durumlarda yaptığınız ödemeler sizin kredi notunuzu etkileyen şeylerdir. Zamanında ve tam olarak yaptığınız tüm ödemeler kredi puanınızı olumlu yönde etkiler. Zamanında yapmadığınız ödemeler ise kredi notunuzu olumsuz yönde etkiler. Sistem aslında bu kadar basit.

Kredi kartı kullanıyorsanız ya da kredi çektiyseniz, bir sonraki kredi çekme ihtimalinizi arttırmak için ödemelerinizi düzenli yapmanızda fayda var. Zamanında ve tam olarak yaptığınız tüm ödemeler kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

Kredi Notu Yükseltme

Fazla Başvuru Yapmaktan Kaçının

Kredi puanınızın yüksek seviyede kalması için arka arkaya fazla kredi başvurusu yapmaktan kaçının. Tüm bankalara başvuru yaparak şansınızı denemek isteyebilirsiniz ancak yaptığınız fazla başvurular kredi skorunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Tüm bankalara kredi başvurusunda bulunmak yerine Hangikredi.com kredi hesaplama aracını kullanarak aradığınız kriterlere en uygun kredi ürünlerini bulabilir, sadece bu ürünlere başvurarak kredi skorunuzun düşme ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesapla

Gelir Bildirimi

Daha önce de belirttiğimiz gibi banka verdiği borcu geri alabileceğinden emin olmak ister. Bu nedenle sizden gelir durumunuzun belgelenmesi istenir. Bazı durumlarda sadece kendinize ait gelir durumu ibrazı yeterli olsa da hane halkının gelir durumunun da ibraz edilmesi istenebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hane halkının tamamının gelir durumunu banka iletmenizde fayda var.

Özetle, kredi alma ihtimalinizi arttırmak için:

 • Kredi notunuzu yüksek tutun,
 • Gereksiz kredi başvurusu yapmayın,
 • Gerekirse hane halkının gelirini de bildirin.
En Uygun Kredi Faiz Oranını Bulmak İçin Tıkla

50 Yorum

 1. cemal

  Üç bankaya kredi borcum var taşıt kredisi kullanabilir miyim?

  • Sayın Cemal,

   Mevcut borçlarınızdan dolayı yeni kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali düşüktür fakat yine de sitemizden online taşıt kredisi başvurusu yaparak bankaların geri dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 2. Murat

  Merhaba ben yeni işe girdin daha önce part time sigortam yatıyordu 2 aydır da sigortam yatıyor asgari ücretten başvuruda bulundum kredi kartı dahi çıkmıyor kredi notum 0 ne yapmalıyım? ?? Kredi çekmem lazım haziran temmuz gibi yardımcı olursanız sevinirim.

 3. Ahmet

  Krediden icra borcum vardı ödedim ne zaman kredi çekebilirim. Kredi puanım ne zaman yükselir nerden öğrenebilirim.

  • Sayın Ahmet,

   Borcunuza yönelik KKB tarafından tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir. Bu süreçte kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumlu yanıtlanması ihtimali oldukça düşüktür. Kredi notunuzu Findeks’ten öğrenebilirsiniz.

 4. hilal

  Merhaba, 2012 yılında yapılandırdığım 600 tl lik borcumu 2013 nisan ayında bitirdim.şuan ki kredi notum 1160. önümüzdeki aylarda kredi çekmeyi düşünüyorum. Kredi alma ihtimalim nedir acaba?

  • Sayın Hilal,

   Kredi verip vermemek tamamen bankanın inisiyatifindedir. Başvuru yaparak bankaların yanıtlamasını bekleyebilirsiniz.

 5. Deniz

  Merhaba,öğrenim kredisi geri ödemesinin gecikmesinden dolayı bankacılık işlemlerinin tümü vergi dairesi tarafından bloke edilmişti,geçtiğimiz Kasım ayından yapılandırma ile tamamını ödedim ve Şubat ayında bloke kaldırıldı.Ona rağmen kredi kartı başvurum reddedildi.2 yıldır sigortalı çalışanım.puanımı sorguladığımda 1076 çıkıyor ve oklar yukarı doğru yeşil çıkıyor,bloke kaldırıldıktan ne kadar süre sonra istediğim kredi kartı ve kredi başvuruları olumlu sonuçlanır?

  • Sayın Deniz,

   Kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Bankalar kredi başvurusunu değerlendirirken kredi notunuza bakar ve kredi geçmişinizi inceler. Kredi alabilmek için öncelikle kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz