Kredi Alabilmek İçin Gereken Şartlar

Bireysel tüketici ihtiyaç kredisi kullanabilmek için gerekli şartlar ve yerine getirmeniz gereken tüm koşullar Hangikredi’de. Kredi alabilmek için gerekli şartlar nelerdir, kredi alabilmek için kredi notu kaç olmalı, kredi alabilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor gibi soruların cevaplarını sitemizde bulabilirsiniz.

Nasıl Kredi Alabilirim?

Kredi başvurusunu onaylamak bankanın inisiyatifinde olsa da genel olarak aranan şartlar şunlardır:

 • Sigortalılık süresi: Sigorta süresinin yetersiz olması şartını ortadan kaldırmanın birincil yolu, çalışmakta olduğunuz iş yerinde 6 aylık süreyi doldurmaktan geçiyor. Bu süreden önce kredi almak zorundaysanız ve daha önce daha uzun süre çalıştığınız bir başka iş yeri varsa, buradan da bahsetmek yerinde olacaktır. Bu açıdan bir diğer çözüm önerisi ise, kredi başvurusunu, maaş aldığınız şubeden yapmak olabilir.
 • Ödenmemiş borcun olmaması: Başvuru sırasında devam eden bir borç gözükmesi varsa, kredi başvurusu onayı gerçekleşmeyecektir. Bu gecikmeyi ortadan kaldırsanız bile bankaların incelemesi bir aylık süreci kapsar. Bu yüzden ödemeyi geciktirmemeye dikkat edin. Kredi kartı borcu için başvurulan kredilerde, son dönem asgari ödeme tutarını ödemeye dikkat edin.
 • Kredi notu: Kredi alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Kredi notunu öğrenmek için Findeks web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Düşük olması halinde öncelikle kredi notunu yükseltmek için hamlelerde bulunmanız gerekir.
 • İdari takipte olmamak: Geçmişte idari veya yasal takip altına alınan tüketicilerin, başvuru süreci içerisinde bankalarla mevduat ilişkisi oluşturarak, kredi dışı ürünlerini kullanmaları, 3 ile 6 ay arasında yapılan başvurularda onay almalarını sağlar.
 • Ödeme geçmişinin düzenli olması: Borç ve ödeme geçmişiniz önemli. Bu yüzden kredi taksitleri ile kredi kartı ödemeleri konusunda son ödeme tarihi, asgari ödeme tutarı gibi noktalara karşı hassas davranmanız önerilir.
Kredi Alma İhtimalinizi Arttırın

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi alabilmek için en önemli şart tabii ki kredi notu. Kredi alabilmek için kredi notum kaç olmalı diye soruyorsanız aşağıdaki listeyi baz alabilirsiniz ancak unutmayınız ki kredi notu alt sınırı bankadan bankaya ve hatta çekmek istediğiniz tutara göre bile değişebilir:

 • 700 – 1500 puan Kötü
 • 1500 – 1700 puan İyi
 • 1700 üzeri Çok iyi
Kredi Hesaplamak İçin Tıkla

1.549 Yorum

 1. Burak

  Merhaba. 18 yaşın girdiğimde motosiklet almak için kredi çekmek istiyorum. kefil sizler için yeterli olur mu?

  • Sayın Burak,

   Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz ve girişi en az üç ay önce yapılmış olup hala devam etmekte olan sigortanız olmalıdır. Kefil, sadece bankanın gerekli gördüğü durumlarda kullanılabilir.

 2. Aziz

  Araba almak için kredi çekmek istiyoruz aylık gelirimiz 2200 lira 50.000 TL taşıt kredisi çekebilir miyiz?

  • Sayın Aziz,

   Öncelikle taşıt kredilerinde kullandırım oranı olduğunu hatırlatmak isteriz. Yani, almak istediğiniz taşıtın, fatura bedeli üzerinden belli bir oranda kredi verilir. Bu nedenle taşıt kredisi ile araba alabilmek için peşinatınız olmalıdır. Sitemizden 48 ay vadeli 50 bin TL taşıt kredisi hesaplaması yaparak görebilirsiniz ki aylık taksit tutarı yaklaşık 1500 TL olmakta. Yasal olarak aylık taksit ödemelerinizin toplam tutarı, belgelenebilir aylık gelirin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Bu durumda bazı istisnalar olabilse de 2200 TL aylık gelir ile ödeyebileceğiniz ortalama aylık taksit tutarı 1100 TL olabilir.

 3. Aziz

  Yaklaşık 1 ay önce iş değiştirdim ama 20 yıldır sigortam devam ediyor değiştirdiğim sürece hiç boşluk olmadı kredi çekebilir miyim?

  • Sayın Aziz,

   Öncelikle belirtmeliyiz ki kredi başvurusunu onaylamak ya da onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir. Bankanın sigortalılık süresine bakmasının sebebi kişinin gelirinin devamlı olup olmadığını anlamak içindir. Bu nedenle genel olarak girişi en az üç ay önce başlatılmış ve hala devam etmekte olan sigortalılık süresi şartı vardır. Ancak, dediğimiz gibi bu durum bankanın inisiyatifinde olduğundan eğer sizin kredi geçmişiniz ve gelir durumunuz iyiyse kredi başvurunuz onaylanabilir. Sitemiz üzerinden online kredi başvurusu yaparak bankaların geri dönüşünü bekleyebilirsiniz.

 4. Mahmut

  ben 19 yaşındayım 5000 TL kredi çekmek istiyorum 5 aylık sigortam var ve devam ediyor daha önce bankalarla bi işim olmadı kredi çekebilir miyim?

  • Sayın Mahmut,

   Kredi notunuz yeterliyse kredi başvurunuz onaylanabilir. Findeks aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

 5. Selim

  20 bin TL ihtiyaç kredisi ni 120 ay veya 60 ay alma imkanı var mı evim var ama ipotek li yani konut kredisi ödüyorum bana 20 bin lazım ama en az 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi nasıl alınır ipotek altına almadan verirler mi

  • Sayın Selim,

   İhtiyaç kredilerinde en fazla vade 36 ay olduğundan talebiniz mümkün değildir.

 6. Songül

  Eşimin kredi kartı sebebi ile icralık konusu vardı borç maaşından kesintili olalarak ödenip bitti. şu an banka sisteminde borç görünmüyor ödeneli 1 yılı geçti kredi çekebilir mi?

  • Sayın Songül,

   Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan sicil kaydınız, borç ödendikten beş sene sonra silinir. Bu süreçte kredi ve kredi kartı başvurularınızın onaylanma ihtimali düşüktür.

 7. Berkay

  Merhaba 19 yaşındayım ve çalıştığım şirkette 3 aylık sigortam var ve halen devam etmekte sigorta maaş üzerinden yatıyor bana kredi çıkar mi acaba?

  • Sayın Berkay,

   Kredi notunuz yüksekse kredi başvurunuz onaylanabilir.

 8. derya

  inş cnm yhaa… deli gibi kazancın var bi de kredi çekecem diyosun.

 9. Vicdanın Sesi

  40 yaşındayım o kadar gelirim yok. 25 yaşında 10000 lira maşaallah ama gelir adaletsizliği çok. ben sabahtan akşama kadar durmadan çalışıyorum, doktorlarda bizi azarlıyor.

1 76 77 78
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*