Kredi Alabilmek İçin Gereken Şartlar

Bireysel tüketici ihtiyaç kredisi kullanabilmek için gerekli şartlar ve yerine getirmeniz gereken tüm koşullar Hangikredi’de. Kredi alabilmek için gerekli şartlar nelerdir, kredi alabilmek için kredi notu kaç olmalı, kredi alabilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor gibi soruların cevaplarını sitemizde bulabilirsiniz.

Nasıl Kredi Alabilirim?

Kredi başvurusunu onaylamak bankanın inisiyatifinde olsa da genel olarak aranan şartlar şunlardır:

 • Sigortalılık süresi: Sigorta süresinin yetersiz olması şartını ortadan kaldırmanın birincil yolu, çalışmakta olduğunuz iş yerinde 6 aylık süreyi doldurmaktan geçiyor. Bu süreden önce kredi almak zorundaysanız ve daha önce daha uzun süre çalıştığınız bir başka iş yeri varsa, buradan da bahsetmek yerinde olacaktır. Bu açıdan bir diğer çözüm önerisi ise, kredi başvurusunu, maaş aldığınız şubeden yapmak olabilir.
 • Ödenmemiş borcun olmaması: Başvuru sırasında devam eden bir borç gözükmesi varsa, kredi başvurusu onayı gerçekleşmeyecektir. Bu gecikmeyi ortadan kaldırsanız bile bankaların incelemesi bir aylık süreci kapsar. Bu yüzden ödemeyi geciktirmemeye dikkat edin. Kredi kartı borcu için başvurulan kredilerde, son dönem asgari ödeme tutarını ödemeye dikkat edin.
 • Kredi notu: Kredi alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Kredi notunu öğrenmek için Findeks web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Düşük olması halinde öncelikle kredi notunu yükseltmek için hamlelerde bulunmanız gerekir.
 • İdari takipte olmamak: Geçmişte idari veya yasal takip altına alınan tüketicilerin, başvuru süreci içerisinde bankalarla mevduat ilişkisi oluşturarak, kredi dışı ürünlerini kullanmaları, 3 ile 6 ay arasında yapılan başvurularda onay almalarını sağlar.
 • Ödeme geçmişinin düzenli olması: Borç ve ödeme geçmişiniz önemli. Bu yüzden kredi taksitleri ile kredi kartı ödemeleri konusunda son ödeme tarihi, asgari ödeme tutarı gibi noktalara karşı hassas davranmanız önerilir.
Kredi Alma İhtimalinizi Arttırın

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi alabilmek için en önemli şart tabii ki kredi notu. Kredi alabilmek için kredi notum kaç olmalı diye soruyorsanız aşağıdaki listeyi baz alabilirsiniz ancak unutmayınız ki kredi notu alt sınırı bankadan bankaya ve hatta çekmek istediğiniz tutara göre bile değişebilir:

 • 700 – 1500 puan Kötü
 • 1500 – 1700 puan İyi
 • 1700 üzeri Çok iyi
Kredi Hesaplamak İçin Tıkla

1.597 Yorum

 1. murat

  Merhaba, 2.500 TL gelirim 2 yıldır yatan sigortam var fakat (1.750 tl’den yatıyor.) 1 kredi ödemem 5 bin tl 2 adet kredi kartım 1 er bin TL’lik limitli kredi ödemem bu ay bitti kredi kartlarımı da asgarisini değil komple ödüyorum. bu dediklerim son 4 ay için geçerli ondan önceki aylar bazı ayları gecikmeli ödemem keza kredinin ödemesini de şubat ayında 30 bin tl kredi çekmek istiyorum kbb puanım 1100 şuan ve mart ayına kadar 1400 olmasını planlıyorum kredi çıkar mı sizce?

  • Sayın Murat,

   Düzenli ödemelere devam ederek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi çıkma ihtimali de o kadar yüksek olur.

 2. Cem

  138 günlük sigortam var aralıksız. 1300 gelirim var ama findeks.coma girdiğimde kredi notunuz hesaplanamadı diyor 5 bin liralık kredi verirler mi?

 3. Hakan

  Merhaba , 900 günlük sigortam devam etmekte maaşımı garantiden alıyorum yaşım dolmasına 15 gün var daha önce bankalarla hiç bir işlemim olmadı yaşım dolduğu gibi kredi çekebilir miyim?

  • Sayın Hakan,

   Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz ve girişi en az üç ay önce yapılmış olup hala devam etmekte olan sigortanız olmalıdır. Ayrıca daha önce bankalarla hiçbir ilişkiniz olmadıysa kredi notunuz oluşmamış olabilir. Kredi notunuz oluşmamışsa, yani sıfırsa, bankalardan kredi çekmeniz mümkün değildir. Kredi notunuzu Findeks’ten öğrenebilirsiniz.

 4. Şeref

  2 kredi ödüyorum mesela şöyle 1400 TL ve 800 TL taksit ödüyorum maaşım 2300 TL dır. Bu durumda kredi çıkar mı? İnternetten başvuru yaparsam bankaya gitmem gerekiyor mu?

  • Sayın Şeref,

   Ödemekte olduğunuz mevcut kredilerden dolayı yapacağınız yeni kredi başvurusunun onaylanma ihtimali düşüktür.

 5. vedat arslan

  konut kredisi almak istiyorum ancak bu konuda hiç bir bilgim yok ne yapmam gerektiğiyle ilgi yardımcı olur musunuz şu an eşrefpaşada bir daire buldum ancak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum bu konuda bilgi verirseniz sevinirim kredi puanımız 1500 üzeri.

 6. emre

  İyi günler esnafım ama vergi levham 10 aylık yani yılını tamamlamadı kredi kullanabilmem için ne yapmam gerekir.

  • Sayın Emre,

   Bankaların sunduğu esnaf kredilerine sitemizden başvuru yapabilirsiniz.

 7. Özgür

  eşim kredi çekebilir mi benim pürüzlü bankalar.

 8. Aslı

  Merhaba .
  Bundan 2 sene önce 6 ay bir hastanede hemşirelik yaptım 2 senedir çalışmiyorum . Kpss den atandim ve suan 4 bin TL Ye ihtiyacım var ve 1 hafta oldu ise başlayalı . Kredi çekebilir miyim bankalar onaylar mi 1 haftalik çalışmamı veya 4 bin TL lik bir kredi kartı çıkartma için bir sorun oluşturur mu 1 haftadır bu iş yerinde olmam bu arada devlet kadrosuna atandim .

  • Sayın Aslı,

   Maaş bankanızdan kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, kredi kartı başvurusunun onaylanması kredi başvurusuna göre daha kolay olabilmekte. Kredi başvurusunda ise en az üç aylık sigorta olması şartı aranmakta.

 9. Bayaram

  2400 lira maaşım var kredi notum 1250 6000 tl kredi almak istiyorum SSK çok yeni başladı ise yeni girdim nasıl kredi çekebilirim?

  • Sayın Bayaram,

   Bir süre daha beklemenizi tavsiye ederiz. Bankalardan kredi çekebilmek için en az üç aylık sigortanız olmalıdır.

 10. Gülsüm

  Merhaba, Benim kredi notum on bin liralık kredimi kapatırsam yükselir mi? 1141 olarak görünüyor ve ev almak için kredi çekmem gerekiyor.Borçları kapatsam yükseltebilir miyim?

  • Sayın Gülsüm,

   Kredi notunun yükselmesi, düzenli ödemeler ile gerçekleşen uzun bir süreçtir. Borcun tamamını bir kerede kapatmak kimi banka için olumlu bir izlenim oluştururken kimi banka için olumsuz bir izlenim oluşturur. Bu nedenle düzenli ödeme yapmaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

 11. derya

  inş cnm yhaa… deli gibi kazancın var bi de kredi çekecem diyosun.

 12. Vicdanın Sesi

  40 yaşındayım o kadar gelirim yok. 25 yaşında 10000 lira maşaallah ama gelir adaletsizliği çok. ben sabahtan akşama kadar durmadan çalışıyorum, doktorlarda bizi azarlıyor.

1 78 79 80
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz