Kredi Alabilmek İçin Gereken Şartlar

Bireysel tüketici ihtiyaç kredisi kullanabilmek için gerekli şartlar ve yerine getirmeniz gereken tüm koşullar Hangikredi’de. Kredi alabilmek için gerekli şartlar nelerdir, kredi alabilmek için kredi notu kaç olmalı, kredi alabilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor gibi soruların cevaplarını sitemizde bulabilirsiniz.

Nasıl Kredi Alabilirim?

Kredi başvurusunu onaylamak bankanın inisiyatifinde olsa da genel olarak aranan şartlar şunlardır:

 • Sigortalılık süresi: Sigorta süresinin yetersiz olması şartını ortadan kaldırmanın birincil yolu, çalışmakta olduğunuz iş yerinde 6 aylık süreyi doldurmaktan geçiyor. Bu süreden önce kredi almak zorundaysanız ve daha önce daha uzun süre çalıştığınız bir başka iş yeri varsa, buradan da bahsetmek yerinde olacaktır. Bu açıdan bir diğer çözüm önerisi ise, kredi başvurusunu, maaş aldığınız şubeden yapmak olabilir.
 • Ödenmemiş borcun olmaması: Başvuru sırasında devam eden bir borç gözükmesi varsa, kredi başvurusu onayı gerçekleşmeyecektir. Bu gecikmeyi ortadan kaldırsanız bile bankaların incelemesi bir aylık süreci kapsar. Bu yüzden ödemeyi geciktirmemeye dikkat edin. Kredi kartı borcu için başvurulan kredilerde, son dönem asgari ödeme tutarını ödemeye dikkat edin.
 • Kredi notu: Kredi alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Kredi notunu öğrenmek için Findeks web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Düşük olması halinde öncelikle kredi notunu yükseltmek için hamlelerde bulunmanız gerekir.
 • İdari takipte olmamak: Geçmişte idari veya yasal takip altına alınan tüketicilerin, başvuru süreci içerisinde bankalarla mevduat ilişkisi oluşturarak, kredi dışı ürünlerini kullanmaları, 3 ile 6 ay arasında yapılan başvurularda onay almalarını sağlar.
 • Ödeme geçmişinin düzenli olması: Borç ve ödeme geçmişiniz önemli. Bu yüzden kredi taksitleri ile kredi kartı ödemeleri konusunda son ödeme tarihi, asgari ödeme tutarı gibi noktalara karşı hassas davranmanız önerilir.
Kredi Alma İhtimalinizi Arttırın

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi alabilmek için en önemli şart tabii ki kredi notu. Kredi alabilmek için kredi notum kaç olmalı diye soruyorsanız aşağıdaki listeyi baz alabilirsiniz ancak unutmayınız ki kredi notu alt sınırı bankadan bankaya ve hatta çekmek istediğiniz tutara göre bile değişebilir:

 • 700 – 1500 puan Kötü
 • 1500 – 1700 puan İyi
 • 1700 üzeri Çok iyi
Kredi Hesaplamak İçin Tıkla

1.673 Yorum

 1. Isa

  4 sene önce kredimi dun ödedim icrayı da kapattım 7 aydır sigortam var ve hale devam ediyor 15 milyar kredi verirler mi kredi puanım yok.

  • Sayın İsa,

   Bankalardan kredi alabilmek için kredi notunuz olmalıdır.

 2. Berke Özden

  Yaşım 19 6 aylık sigorta girişim var 30 bin tl araç kredisi çekebilir miyim?

  • Sayın Berke Özden,

   Kredi notunuz kredi çekmek için uygunsa ve aylık geliriniz çekmek istediğiniz kredi tutarı ile orantılıysa kredi başvurunuz onaylanabilir. Sitemizden araç kredisi başvurusu yaparak bankaların dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 3. beste

  Merhabalar. Benim sigortam veya belgelenebilir bir gelirim gözükmüyor ancak kredi çekmek istediğim banka vadesiz hesabıma para yatirirsam ve ne kadar para yatirirsam 10 bin TL kredi çekebilirim?

  • Sayın Beste,

   Bankalardan kredi çekebilmek için belgelenebilir geliriniz ve en az üç aylık sigortanız olmalıdır.

 4. Derya

  Merhaba memurum ben 3100 lira maaş alıyorum kredi puanım 1410.borcum olmadığı takdirde 50 000 ihtiyaç kredisi çekmem mümkün mü?

  • Sayın Derya,

   Hane halkının toplam gelirinin maksimum %50′si kadar kredi kullanılabilmektedir. Bu bilgiyi göz önünde bulundurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 5. Derin

  Yaşım 23 üniversite öğrencisiyim 10 bin TL ihtiyaç kredisi alabilir miyim?

  • Sayın Derin,

   Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz ve sigortanız olmalıdır.

 6. necmettin

  kredi puanım düşük maaşım 3500 tl 100000 tl konut kredisi çekebilir miyim

  • Sayın Necmettin,

   Bankalardan kredi alabilmek için kredi notunuzun kredi almaya uygun olması gerekir.

 7. Kadir

  2 ay maşımda kesinti var ameliyat oldum ihtiyaç kredisi almak istiyorum 3.500 ₺ alabilirmiyim almanın bir yolu varmı ?

  • Sayın Kadir,

   Şu an belgelenebilir geliriniz ve sigortanız varsa kredi alabilirsiniz.

 8. derya

  inş cnm yhaa… deli gibi kazancın var bi de kredi çekecem diyosun.

 9. Vicdanın Sesi

  40 yaşındayım o kadar gelirim yok. 25 yaşında 10000 lira maşaallah ama gelir adaletsizliği çok. ben sabahtan akşama kadar durmadan çalışıyorum, doktorlarda bizi azarlıyor.

1 82 83 84
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz