Kredi Alabilmek İçin Gereken Şartlar

Bireysel tüketici ihtiyaç kredisi kullanabilmek için gerekli şartlar ve yerine getirmeniz gereken tüm koşullar Hangikredi’de. Kredi alabilmek için gerekli şartlar nelerdir, kredi alabilmek için kredi notu kaç olmalı, kredi alabilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor gibi soruların cevaplarını sitemizde bulabilirsiniz.

Nasıl Kredi Alabilirim?

Kredi başvurusunu onaylamak bankanın inisiyatifinde olsa da genel olarak aranan şartlar şunlardır:

 • Sigortalılık süresi: Sigorta süresinin yetersiz olması şartını ortadan kaldırmanın birincil yolu, çalışmakta olduğunuz iş yerinde 6 aylık süreyi doldurmaktan geçiyor. Bu süreden önce kredi almak zorundaysanız ve daha önce daha uzun süre çalıştığınız bir başka iş yeri varsa, buradan da bahsetmek yerinde olacaktır. Bu açıdan bir diğer çözüm önerisi ise, kredi başvurusunu, maaş aldığınız şubeden yapmak olabilir.
 • Ödenmemiş borcun olmaması: Başvuru sırasında devam eden bir borç gözükmesi varsa, kredi başvurusu onayı gerçekleşmeyecektir. Bu gecikmeyi ortadan kaldırsanız bile bankaların incelemesi bir aylık süreci kapsar. Bu yüzden ödemeyi geciktirmemeye dikkat edin. Kredi kartı borcu için başvurulan kredilerde, son dönem asgari ödeme tutarını ödemeye dikkat edin.
 • Kredi notu: Kredi alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Kredi notunu öğrenmek için Findeks web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Düşük olması halinde öncelikle kredi notunu yükseltmek için hamlelerde bulunmanız gerekir.
 • İdari takipte olmamak: Geçmişte idari veya yasal takip altına alınan tüketicilerin, başvuru süreci içerisinde bankalarla mevduat ilişkisi oluşturarak, kredi dışı ürünlerini kullanmaları, 3 ile 6 ay arasında yapılan başvurularda onay almalarını sağlar.
 • Ödeme geçmişinin düzenli olması: Borç ve ödeme geçmişiniz önemli. Bu yüzden kredi taksitleri ile kredi kartı ödemeleri konusunda son ödeme tarihi, asgari ödeme tutarı gibi noktalara karşı hassas davranmanız önerilir.
Kredi Alma İhtimalinizi Arttırın

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi alabilmek için en önemli şart tabii ki kredi notu. Kredi alabilmek için kredi notum kaç olmalı diye soruyorsanız aşağıdaki listeyi baz alabilirsiniz ancak unutmayınız ki kredi notu alt sınırı bankadan bankaya ve hatta çekmek istediğiniz tutara göre bile değişebilir:

 • 700 – 1500 puan Kötü
 • 1500 – 1700 puan İyi
 • 1700 üzeri Çok iyi
Kredi Hesaplamak İçin Tıkla

1.691 Yorum

 1. Deniz

  Beş aydır sigortalı çalışıyorum iki aydır 1000 liralık kredi kartım var ve düzenli ödüyorum maaşım 1400 maaşımı aldığım bankadan 3000 lira kredi çekebilir miyim?

  • Sayın Deniz,

   Kredi notunuz kredi alabilmeye elverişliyse kredi başvurunuz onaylanabilir.

 2. Batuhan

  1400 tl maaş alıyorum vakıfbanktan 7500 tl krediye başvurdum ön onay geldi 1 yıldır sigortalı çalışıyorum geçen ay aynı iş yerine giriş çıkış yapmış olarak gözüküyorum bordroda sıkıntı olurmu?

 3. Ali

  Ben 19 yaşındayım öğrenciyim kendime yeni bir is kurmak istiyorum bankalar bana kredi verir mi ?verirse şartlar nelerdir bilgilendirir misiniz?

  • Sayın Ali,

   Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz ve sigortanız olmalıdır.

 4. İbrahim

  6 aylık sigortalıyım daha önceden hiçbir banka ile geçmişim yok kredi kartım bile Yok nasıl kredi alabilirim

 5. Ramazan BODUR

  Merhaba iyi günler. 01.12.2016 tarihinde sigorta girişim yapıldı.2 aydır kredi kartı kullanıyorum 1000 lira limiti var. Ödemelerini gününde yapıyorum. 15.000 tl kredi çekmem gerek banka kredi çekmem için kefil falan isteyebilir mi? 21 Yaşındayım.

  • Sayın Ramazan Bodur,

   Banka gerekli gördüğü durumlarda kefil talebinde bulunabilir ancak bu tamamen bankanın inisiyatifinde olduğundan öngörüde bulunabilmemiz mümkün değildir.

 6. ali

  3 Aylık sigortam yattı kredi çekebilir miyim? Ve kredi notumu nasıl öğrenebilirim?

  • Sayın Ali,

   Sigortanız devam ediyorsa ve belgelenebilir geliriniz varsa kredi başvurunuz onaylanabilir. Kredi notunuzu Findeks’ten öğrenebilirsiniz.

 7. derya

  inş cnm yhaa… deli gibi kazancın var bi de kredi çekecem diyosun.

 8. Vicdanın Sesi

  40 yaşındayım o kadar gelirim yok. 25 yaşında 10000 lira maşaallah ama gelir adaletsizliği çok. ben sabahtan akşama kadar durmadan çalışıyorum, doktorlarda bizi azarlıyor.

1 83 84 85
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz