Kredi Alabilmek İçin Gereken Şartlar

Bireysel tüketici ihtiyaç kredisi kullanabilmek için gerekli şartlar ve yerine getirmeniz gereken tüm koşullar HangiKredi’de. Kredi alabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Kredi ...

Bireysel tüketici ihtiyaç kredisi kullanabilmek için gerekli şartlar ve yerine getirmeniz gereken tüm koşullar HangiKredi’de.

İhtiyaç Kredisi Hesapla

Kredi alabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Kredi alabilmek için kredi notu kaç olmalı?  Kredi alabilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor?

Kredi Notu Yükseltme

Ev sahibi olmak, araba satın almak ya da tatilden sağlığa, eğitimden nakit ihtiyacına kadar her türlü ihtiyaç için ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketiciler, bazı kıstasları sağlamadıkça kredi başvurusuna red cevabı alırlar. Kredi değerlendirme süreci içerisinde bankaların, tüketicileri hangi açılardan değerlendirdiklerini merak edenler için hazırladığımız “Neden Kredi Alamıyorum” başlıklı makaleyi okuyarak cevabı öğrenebilirsiniz.

Neden Kredi Alamıyorum?

Nasıl Kredi Alabilirim?

Kredi başvurunuza gelen red cevabının nedenlerini ilgili yazımızdan öğrendiniz. Peki şimdi, kredi almak için hangi şartları yerine getirmeniz gerektiğine bakalım. İşte madde madde o şartlar:

 • Çalışma süresinin yetersiz olması şartını ortadan kaldırmanın birincil yolu, çalışmakta olduğunuz iş yerinde 6 aylık süreyi doldurmaktan geçiyor. Bu süreden önce kredi almak zorundaysanız ve daha önce daha uzun süre çalıştığınız bir başka işyeri varsa, buradan da bahsetmek yerinde olacaktır. Bu açıdan bir diğer çözüm önerisi ise, kredi başvurusunu, maaş aldığınız şubeden yapmak olabilir.
 • Başvuru sırasında devam eden bir borç gözükmesi varsa, kredi başvurusu onayı gerçekleşmeyecektir. Bu gecikmeyi ortadan kaldırsanız bile bankaların incelemesi bir aylık süreci kapsar. Bu yüzden ödemeyi geciktirmemeye dikkat edin. Kredi kartı borcu için başvurulan kredilerde, son dönem asgari ödeme tutarını ödemeye dikkat edin.
 • Geçmişte idari veya yasal takip altına alınan tüketicilerin, başvuru süreci içerisinde bankalarla mevduat ilişkisi oluşturarak, kredi dışı ürünlerini kullanmaları, 3 ile 6 ay arasında yapılan başvurularda onay almalarını sağlar.
 • Borç ve ödeme geçmişiniz önemli. Bu yüzden kredi taksitleri ile kredi kartı ödemeleri konusunda son ödeme tarihi, asgari ödeme tutarı gibi noktalara karşı hassas davranmanız önerilir.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?


1.423 Yorum

 1. oğuz

  merhabalar işe başlayalı 3ay oldu 2 gun once baktım ve kredı notum 1249 çıktı sizce 2.el otomobil almak için kredi kullanabilirmiyim ?

  • Sayın Oğuz,

   Sitemizden online taşıt kredisi başvurusu yaparak bankaların geri dönüşünü bekleyebilirsiniz.

 2. Erdinç

  30 bin taşıt kredisi çektikten sonra 30 bin evlilik için ihtiyaç kredisi çekebilir miyim? toplam gelirimiz 6000 TL.

  • Sayın Erdinç,

   Sorunuzun cevabı gelir durumunuza ve kredi notunuza göre değişiklik gösterir. Sitemizden online kredi başvurusu yaparak bankaların geri dönüşünü bekleyebilirsiniz.

 3. Erdinç

  30 bin taşıt kredisi çektikten sonra 30 bin evlilik için ihtiyaç kredisi çekebilir miyim toplam gelirimiz 6000 TL

  • Sayın Erdinç,

   Ödeyeceğiniz taksitlerin aylık toplam tutarı, belgelenebilir gelirinizin %50’sini geçemez. Bu bilginin ışığında, kredi notunuz yüksekse, vadeyi ayarlayarak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

 4. Yusuf

  Belgeleyecek herhangi bir gelirim yok ancak ailemden her ay 1500 tl nakit para aliyorum. Sgk girisim yok. Uzerime herhangi bir sey yok. Kefil kullanarak 12000 tl kredi almak istiyorum. Veya hemen uzerime kredi alamk icin ne yapmam gerekli?

  • Sayın Yusuf,

   Bankalardan kredi alabilmek için gelirinizi belgelemeniz gerekmektedir. Ayrıca kefil, sadece bankanın gerekli gördüğü durumlarda kullanılır.

 5. nirvana

  slm.yaklaşık 7yıldır aynı işyerinde asgari ücretin biraz üstünde bir parayla çalışıyorum.kredi kartı hiç kullanmadım ve ailem ile yaşadığım için fatura ödemek vs.sorunlarım da yok aldığım para tamamen bende kalıyo rahatlıkla ödeme yapabilirim.ama acaba bunlar bankadan kredi alabilmem için avantaj mı dezavantaj mı? sigortam da var ayrıca

  • Sayın Nirvana,

   Geliriniz, çekebileceğiniz tutarla doğru orantılı olmalıdır. Yasal olarak aylık taksit ödemelerinizin toplam tutarı belgelenebilir aylık gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Ayrıca kredi çekebilmek için en önemli unsur kredi notunuzdur.

 6. emre

  13 bin degerinde bir aracım var ve 2.500 lira gelirim var araç kredisi çekmek istiyorum kredi notum da iyi 35 bin lira gbi bi rakam çekebilirmiyim ?

  • Sayın Emre,

   Kredi notunuz kredi çekmek için uygunsa kredi çekebilirsiniz. Sitemiz üzerinden online kredi başvurusu yaparak bankaların size dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 7. ercan

  Merhabalar benim kredi notum 1656 5 ay oldu sigortalı çalışıyorum 1000 TL maaşım var 10000 kredi alabilir miyim?

  • Sayın Ercan,

   Sitemiz üzerinden online kredi başvurusu yaparak bankaların geri dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 8. Enes

  Şu an açık öğretimde öğrenciyim yaklaşık 4 5 aylık sigortam var ama daha önceden hastanede güvenlik görevlisi olarak çalıştım oda yaklaşık 6 7 ay kredi alabilir miyim?

  • Sayın Enes,

   Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz olmalıdır.

 9. Arif bakır

  Ben kredi çekmeyi düşünüyorum uzun zamandır elimde yaklaşık 30-35 bin TL birikimim var konut kredisi şartlarını okudum her hangi bir bankadan kara listeye girmiş Değilim kredi çekebilir miyim ve en son ne kadar limit çekebilirim?

  • Sayın Arif Bakır,

   Çekebileceğiniz konut kredisi almak istediğiniz evin değerine, sizin kredi notunuza ve gelir durumunuza göre değişiklik gösterir. Sitemiz üzerinden online konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

 10. Sinan

  Hocam benim 2 adet kredi kartım var ama şifresini dahi almadım şu anki iş yerinde 4 aydır çalışıyorum ihtiyaç kredisi alabilir miyim?

  • Sayın Sinan,

   Kredi notunuz yeterliyse alabilirsiniz. Sitemizden online kredi başvurusu yaparak bankaların geri dönüşünü bekleyebilirsiniz.

 11. oğuzhan

  merhaba kredi puanım + 506 ev kredi kullanmam için gerekli şartlar nelerdir acaba?

  • Sayın Oğuzhan,

   Kredi notunuz konut kredisi çekebilmek için fazlasıyla düşüktür.

 12. 20 yaşındayım ve özel bi şirkette 8 ay çalıştım sözleşmeli olarak ve 2015 kasımda çıktım. 2016 martta tekrar giriyorum aylığım 2000 tlyi buluyo 10000 tl ihtiyaç kredisi çekmek istiyorum.. ayriyeten kendi üstümede dükkan var sorun çıkmaz herhalde

  • Sayın İbrahim,

   Sitemizden online ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak bankaların geri dönüşünü bekleyebilirsiniz. Dilerseniz ipotekli kredi ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

 13. 20 yaşındayım ve özel bir şirkette 8 ay çalıştım. Sözleşmeli olduğum için 8 ay kadar çalışabiliyorum ancak maaşım 1800 2000 TL’yi buluyor ve mart ayında tekrar giriyorum. Ayrıca kendi üstüme dükkan var. çekmek istediğim ihtiyaç kredisi 10000 TL.

  • Sayın İbrahim,

   Bankalardan kredi çekebilmek için belgelenebilir geliriniz ve girişi en az üç ay önce yapılıp hala devam etmekte olan sigortanız olmalıdır.

 14. mehmet

  9aydir ayni is yerinde sigortali calisiyorum 2ay once kredi karti kullanmaya basladim odemelerimi duzenli yapiyorum 2 aya kadar hic kredi puanim yoktu bankaya basvuru yapsam kredim onaylanirmi?

  • Sayın Mehmet,

   Kredi notunuzu yeniden kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Kredi notunuz sıfırsa kredi alamazsınız.

 15. adem

  Kredi almak için ne az kaç ay sigortalı olmak gerekiyor?

  • Sayın Adem,

   Süre bankadan bankaya değişebilmekle birlikte en az 3 ay olmalıdır.

 16. 19 yaşındayım 7 aylık sigorta var köşede 18000 bin birikmiş param var 18 bin. Peşinatla 2 el taşıt kredisi verilir mi bu arada mesleğim aşçılık aylık gelirim 1800 her sene 300 lira zam geliyor şuan kalfayım usta olmadım.

  • Sayın Kudret,

   Kredi notunuz yeterliyse kredi kullanabilirsiniz. Kredi notunuzu Findeks’ten öğrenebilirsiniz.

 17. derya

  inş cnm yhaa… deli gibi kazancın var bi de kredi çekecem diyosun.

 18. Vicdanın Sesi

  40 yaşındayım o kadar gelirim yok. 25 yaşında 10000 lira maşaallah ama gelir adaletsizliği çok. ben sabahtan akşama kadar durmadan çalışıyorum, doktorlarda bizi azarlıyor.

1 13 14 15
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*