Kredi Alabilmek İçin Gereken Şartlar

Bireysel tüketici ihtiyaç kredisi kullanabilmek için gerekli şartlar ve yerine getirmeniz gereken tüm koşullar Hangikredi’de. Kredi alabilmek için gerekli şartlar nelerdir, kredi alabilmek için kredi notu kaç olmalı, kredi alabilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor gibi soruların cevaplarını sitemizde bulabilirsiniz.

Nasıl Kredi Alabilirim?

Kredi başvurusunu onaylamak bankanın inisiyatifinde olsa da genel olarak aranan şartlar şunlardır:

 • Sigortalılık süresi: Sigorta süresinin yetersiz olması şartını ortadan kaldırmanın birincil yolu, çalışmakta olduğunuz iş yerinde 6 aylık süreyi doldurmaktan geçiyor. Bu süreden önce kredi almak zorundaysanız ve daha önce daha uzun süre çalıştığınız bir başka iş yeri varsa, buradan da bahsetmek yerinde olacaktır. Bu açıdan bir diğer çözüm önerisi ise, kredi başvurusunu, maaş aldığınız şubeden yapmak olabilir.
 • Ödenmemiş borcun olmaması: Başvuru sırasında devam eden bir borç gözükmesi varsa, kredi başvurusu onayı gerçekleşmeyecektir. Bu gecikmeyi ortadan kaldırsanız bile bankaların incelemesi bir aylık süreci kapsar. Bu yüzden ödemeyi geciktirmemeye dikkat edin. Kredi kartı borcu için başvurulan kredilerde, son dönem asgari ödeme tutarını ödemeye dikkat edin.
 • Kredi notu: Kredi alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Kredi notunu öğrenmek için Findeks web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Düşük olması halinde öncelikle kredi notunu yükseltmek için hamlelerde bulunmanız gerekir.
 • İdari takipte olmamak: Geçmişte idari veya yasal takip altına alınan tüketicilerin, başvuru süreci içerisinde bankalarla mevduat ilişkisi oluşturarak, kredi dışı ürünlerini kullanmaları, 3 ile 6 ay arasında yapılan başvurularda onay almalarını sağlar.
 • Ödeme geçmişinin düzenli olması: Borç ve ödeme geçmişiniz önemli. Bu yüzden kredi taksitleri ile kredi kartı ödemeleri konusunda son ödeme tarihi, asgari ödeme tutarı gibi noktalara karşı hassas davranmanız önerilir.
Kredi Alma İhtimalinizi Arttırın

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi alabilmek için en önemli şart tabii ki kredi notu. Kredi alabilmek için kredi notum kaç olmalı diye soruyorsanız aşağıdaki listeyi baz alabilirsiniz ancak unutmayınız ki kredi notu alt sınırı bankadan bankaya ve hatta çekmek istediğiniz tutara göre bile değişebilir:

 • 700 – 1500 puan Kötü
 • 1500 – 1700 puan İyi
 • 1700 üzeri Çok iyi
Kredi Hesaplamak İçin Tıkla

1.627 Yorum

 1. Hasan

  Ben daha önce bi yerde çalışmadım yeni başlayacağım acil kredi çekmem lazım kefille kredi alabilir miyim ve nasıl alabilirim?

  • Sayın Hasan,

   Bankalardan kredi çekebilmek için girişi en az üç ay önce yapılmış ve hala devam etmekte olan sigortanız olmalıdır. Kefil, sadece bankanın gerekli gördüğü durumlarda kullanılır.

 2. savas

  ŞİMDİ şöyle 5 senedir aynı yerde çalışıyorum ama maaşımı kartla değil elden alıyorum bugüne kadar bankayla hiç bir işim olmadı kredi kartı dahil kapısından içeri dahi girmedim 15.000 ihtiyaç veya ne olursa olsun kredi çekmek istiyorum alabilir miyim sigortam yatıyor.

  • Sayın Savaş,

   Öncelikle Findeks’ten kredi notunuzu öğrenmenizi tavsiye ederiz. Kredi notunuz risksiz grupta yer alıyorsa kredi başvurunuz onaylanabilir.

 3. Ahmet

  Hocam 3 aylık sigortam var banka kredisi almam mümkün mü acaba veya kaç bin tl çekebilirim?

  • Sayın Ahmet,

   Kredi notunuz yüksekse ve geliriniz almak istediğiniz tutarla orantılıysa kredi başvurunuz onaylanabilir.

 4. Merve

  Kredi çekmek için illa bir yerde mi çalışmak gerekiyor? Ev hanımıyım çekemez miyim? Önceden sigorta girişim var lakin çalışmıyorum su an. Kredi hakkında hiç bir şey bilmiyorum aydınlatırsanız sevinirim…

  • Sayın Merve,

   Bankalar kredi verirken, geri ödeneceğinden emin olmak isterler. Bu nedenle kredi verdikleri kişinin çalışıyor olmasını isterler. Bunun ispatı da kişinin gösterdiği gelir belgesi ve devam eden SSK kaydıdır. Ev hanımı olarak kredi çekebilmenizin tek yolu taşınmaz bir malınızı ipotek ettirmektir.

 5. Fatih

  Yeni başladığım işimde henüz bir ay oldu maaş aldığım banka kredi verir mi acaba. Daha önce hiç gecikmiş ödemem olmadı notum oldukça iyi olsa gerek yinede 3 ay beklemem gerekir mi? Teşekkürler..

  • Sayın Fatih,

   Maaş bankaları sigortalılık süresi konusunda daha esnek davranabiliyor. Bu nedenle maaş bankanıza başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

 6. derya

  inş cnm yhaa… deli gibi kazancın var bi de kredi çekecem diyosun.

 7. Vicdanın Sesi

  40 yaşındayım o kadar gelirim yok. 25 yaşında 10000 lira maşaallah ama gelir adaletsizliği çok. ben sabahtan akşama kadar durmadan çalışıyorum, doktorlarda bizi azarlıyor.

1 80 81 82
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz