Konut Kredisi Dosya Masrafını Geri Alabilirsiniz

Konut kredisi kullananlar ya da kullanmayı düşünenler, kredi alımı sırasında bankalar tarafından “dosya masrafı” adı altında bir miktar ücret talep ...

Konut kredisi kullananlar ya da kullanmayı düşünenler, kredi alımı sırasında bankalar tarafından “dosya masrafı” adı altında bir miktar ücret talep ettiklerini gayet iyi bilirler. Uzun yıllar bu ve benzeri pek çok ücret, “masraf” şeklinde nitelenerek tüketiciden alındı.

Fakat tüketicilerin bilmesi gereken çok önemli bir bilgi var: Başka birçok kredi masrafı gibi konut kredilerinde dosya masrafları da hukuken “haksız şart” olarak nitelendiriliyor. Tüketici Koruma Kanunu içeriğindeki 4077 sayılı madde, sözleşmelerin tek taraflı ve tüketiciye danışmaksızın hazırlanması nedeniyle bu masrafı haksız buluyor ve yasal olarak geri ödenme şansını doğuruyor.

Açıklama Federasyon Başkanı’ndan

Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin tarafından yapılan açıklama ile söz konusu maddenin doğruluğu garantilendi. Başkan Çetin, kredi alım sürecinde bankaların faiz oranlarını ve taksitlerini tüketiciye bildirmelerine rağmen yeniden yapılandırma ve dosya masraflarından bahsetmediklerini dile getirerek tüketici, sözleşmeye müdahale etmemiş olduğu için bu ücretin niteliğinin haksız kazanç sayıldığını anlattı.

Dosya Masrafının Yeniden Yapılandırılması

Dosya masrafının yanı sıra krediyi yeniden yapılandırmak isteyen tüketiciden yeniden yapılandırma için de ayrı bir ücret istenmesinin de yanlış olduğunu ve bu ücretin de geri alınabileceği konusu, Başkan Ali Çetin tarafından ifade edildi. Verilere göre bu şekilde mağdur edilen tüketicilerin bankalarda 2 bin TL ile 4 bin TL arasında alacakları bulunabilir.

Dosya Masrafının Geri Alınması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Dosya masrafı adıyla bankaya ödediğiniz bu ücretleri geri almak için izlemeniz gereken yol şöyle: 1.061 TL’ye kadarki alacaklarınızda kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetlerine, daha fazla tutarlar içinse tüketici mahkemelerine gitmek gerekiyor. Bu makamlara yazacağınız dilekçelerde ödeme dekontlarınızı ve kesinti belgelerini de sunmayı unutmamak gerekiyor.

Her iki tarafa da 15 gün içinde itiraz hakkı sunulmakla beraber tüketici mahkemeleri 1 ila 3 ay arasında konuyla ilgili kararı vererek tüketiciye bildiriyor.

Daha bilinçli kredi kullanımı için Hangikredi.com kredi sorgulama aracı ile bankaların konut kredisi seçeneklerini karşılaştırabilir, size en uygun ve düşük faizli seçeneğe hemen başvurabilirsiniz.


Uluslararası İstanbul Finans Merkezi İnşaatı Start Aldı
Şu an kamuoyu tarafından “Ataşehir Finans Merkezi” adıyla bilinen ve sahip olduğu arazinin büyük kısmı Ümraniye’de yer alan İstanbul Finans Merkezi’nin zemin etüt çalışmaları sürüyor. Bu çalışmalar kısmen yavaş...
Devamını Oku
Konut Kredisi Faizinde % 1 Merakı
Konut alımlarında bir gereklilik halini alan konut kredisi faiz oranlarında 2012 yılının ilk çeyreğinde yüzde 1’lik büyüme meydana geldi. 70 milyar TL’yi geçen konut kredisi faizlerindeki bu yansımanın yıl sonu...
Devamını Oku

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*