Konut Kredisi Dosya Masrafı İadesi

Konut kredisi başvurusu yapanlar ile kredi veren bankalar arasında sorun yaşanmasına neden olan konulardan biri de konut kredisi dosya masrafı. ...

Konut kredisi başvurusu yapanlar ile kredi veren bankalar arasında sorun yaşanmasına neden olan konulardan biri de konut kredisi dosya masrafı.

Dosya masrafı konusu pek çok türde kredi başvurusu için sorun olmakla birlikte en çok talep edilen tutarın konut kredisi başvurusu için olması, sorunu konut kredisi özelinde daha da büyük kılıyor.

İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları 

Kredi masrafı ve konut kredisi ile ilgili örnek bir karar, Ankara’dan geldi. Ankara’da özel bir şirket çalışanı olan Erhan Furat isimli vatandaş, 2008 yılında kredi veren bankalardan birisi üzerinden 85 bin TL’lik konut kredisi başvurusu yaptı. Söz konusu bankanın, “dosya masrafı” ya da “kredi masrafı” adı altında bir para tahsil ettiği Erhan Furat,  2009 yılında kredi yapılandırma işlemi yaptı.

Kredi yapılandırma işlemi nedeniyle bankaya “erken kapama ve yeniden yapılandırma” adıyla ücret ödeyen vatandaş, ilçe kaymakamlıı kapsamında çalışan tüketici hakem heyeti tarafından belirlenen yasal sınır olan 1.191,52 TL’den daha fazla ödediği bu tutarın hukuksuz olduğunu düşünerek dosya masrafı, yeniden yapılandırma, sigorta ve ekspertiz ücretlerinin toplamı olan 5 bin893 TL’nin iadesini istedi ve mahkeme süreci sonrasında söz konusu tutarın vatandaşa iade edilmesi yönünde karar çıktı.

Konut kredisi alanında emsal bir karar olması beklenen iade kararı 11 Kasım 2013 günü verildi.

Konut Kredisi Hesapla

Konut kredisi hesaplama işlemlerinde yalnızca konut kredisi faiz oranları için değil konut kredisi ile ilgili tüm masrafları kredi veren bankalar arasında görerek hesaplamak ve size uygun seçeneğe güvenle konut kredisi başvurusu yapmak için Hangikredi.com konut kredisi hesaplama sayfası 7/24 hizmetinizde.


Finansbank İhtiyaç Kredisi % 0,75 Faizle
Finansbank, ihtiyaç kredisi kampanyaları kapsamında herkesin bütçesine en uygyn ihtiyaç kredisi seçeneklerini getirmeye devam ediyor. Kredi veren bankalar tarafından önceki dönemlere göre bir miktar artarak yol...
Devamını Oku
Özel Hastanelerde Avuç İçi ile Kimlik Kontrolü
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bir süre önce altyapısı kurulmaya başlanan ve özel hastaneler ile tıp merkezleri için zorunlu hale getirilecek olan avuç içi ile kimlik kontrolü uygulaması Aralık 2013 it...
Devamını Oku

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*