Kira Gelir Vergisi ile İlgili Her Şey

Kira Gelir Vergisi için gelir beyannamesi ile ilgili yeni dönem başladı. Maliye Bakanlığı tarafından son dönemlerde özellikle üzerinde durulan Kira...

Kira Gelir Vergisi için gelir beyannamesi ile ilgili yeni dönem başladı. Maliye Bakanlığı tarafından son dönemlerde özellikle üzerinde durulan Kira Gelir Vergisi ve gelir beyannamesi ile bilgi bazında halen karışıklıklar yaşanabiliyor. Bu konuda yardımcı olmak için Hangikredi.com olarak en merak edilen soruları bir araya topladık. İşte Kira Gelir Vergisi ile ilgili bilgiler.

Konut Kredileri Düşüyor 

Hangi Dilimin Kira Gelir Vergisi

Şu süreçte ödenmesi gereken Kira Gelir Vergisi dönemi geçen sene, yani 1 Ocak 2012 ile 31 Aralık 2012 tarihlerinde alınan tutarların kira beyannamesi gerçekleştirilecek.

Kira Beyannamesi Son Tarihi Ne Zaman?

1 Mart itibariyle başlayan kira beyannamesi süreci 25 Mart tarihi akşamına kadar devam edecek.

Akbank Konut Sigortası 

Kira Beyannamesi Nereye Verilir?

Kira beyannamesi, normal posta ya da özel kargo şirketleri ile gönderilebilir ve vergi dairesine ulaştığında, taahhütlü posta ile gönderilmiş ise zarftaki gönderim tarihinde verilmiş sayılır. Kira beyannamesi mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine verilmeli.

Konut
Kredisi
     Kira Gelir Vergisi Ne Kadar?

Gelire göre vergi söz konusu, tarife şöyle olacak:

  • 10 bin TL’ye kadar % 15 vergi,
  • 25 bin TL’nin 10 bin TL’si için 1500 TL, kalanı için % 20,
  • 58 bin TL’lin 25 bin TL’si için 4500 TL, kalanı için % 27,
  • 58 bin TL’den fazlasında 58 bin TL için 13 bin 410 TL, kalanı için de % 35 vergi ödenmesi gerekiyor.

Şu tür durumlarda Kira Gelir Vergisi indirimi söz konusu olabiliyor:

Bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları, eğitim ve sağlık harcamaları, bağış ve yardımlar, sponsorluk harcamaları, doğal afetlerle ilgili ayni ve nakdi bağışlar, Kızılay, Yeşilay’a makbuz karşılığı yapılan bağışlar, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hakkında kanuna göre kurulan Ajans ile EXPO 2016 Antalya Ajansına yapılan her türlü nakdi ve aynı bağış ile yardımlar.

İhtiyaç kredisi hesaplama ve konut kredisi hesaplama işlemleri Hangikredi.com ‘da.