Kira Gelir Beyannamesi 2014 Dönemi

Kira geliri olan ev sahibi ya da işyeri sahibi gibi vatandaşlar için kira gelir beyannamesi dönemi başlıyor. 2014 kira gelir ...

Kira geliri olan ev sahibi ya da işyeri sahibi gibi vatandaşlar için kira gelir beyannamesi dönemi başlıyor.

2014 kira gelir beyannamesi teslimi için belirlenen zaman aralığı ise 1 -25 Mart 2014.

Kira Gelir Beyanı Nasıl Yapılır?

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak tarafından yapılan açıklamada kira geliri sahibi olanlara söz konusu dönemi hatırlatarak, aşağıdaki gibi özetlenecek olan noktaların altını çizdi:

Kiralık gayrimenkul sahibi olup da geçtiğimiz yıl bu gayrimenkul üzerinden gelir sağlayanlar söz konusu vergiyi ödemekle mükellefler.

Kira gelir beyannamesi düzenlenmesi ve vergi daireleri kanallarına iletilmesi ya da online vergi dairesi kanallarına sunulması gerekiyor.

Kiralık konut, kiralık arsa, kiralık işyeri ayrımı olmaksızın tüm kira geliri sahiplerinin sorumlu olduğu beyanname dönemindeki mükellefler, Maliye Bakanlığı tarafından, nüfus idaresi, banka, PTT, tapu, elektrik, doğal gaz ve su dağıtım şirketleri gibi kurumlardan aldığı bilgiler doğrultusunda belirleniyor ve beyannamede bulunmayanlara vergi cezası uygulanıyor.

Kimler Kira Gelir Beyannamesi Verecek?

Kimler kira gelir beyannamesi verecek? 2013 yılı içerisinde 3 bin 200 lira ve üzeri mesken kira geliri olanlar ile brüt 26 bin liranın üzerinde iş yeri kira geliri olanlar bu beyanda bulnmak zorunda olup kira gelirlerinden bu oranlar düşüldükten sonra ne kadar vergilendireleceği belirlenir. Yıl boyunca toplam geliri kiralık konut için 3 bin 200 TL’yi, kiralık işyeri için ise brüt 26 bin TL’yi geçmeyenler beyanda bulunmazlar.

Hem konut hem iş yeri kira geliri olanların sadece konut kira gelirindeki istisna oranından yararlanabileceğinin altını çizelim.

Konut Kredisi Hesapla

Konut kredisi hesaplama aracı Hangikredi.com ‘da.


Yapı Kredi KOBİ Kredisi Faiz Oranları
Yapı Kredi tarafından sunulan ve kredi veren bankalar arasında ilgi çeken ürünlerden olan esnaf kredisi ve KOBİ kredisi ürünleri, ticari kredi seçenekleri arasında en uygun ihtiyaç kredisi seçenekleri için ihti...
Devamını Oku
Finansbank Şubat’a Özel İhtiyaç Kredisi
Kredi faiz hesaplama işlemlerini kredi veren bankalar ve ihtiyaç kredisi kampanyaları arasında yapanlardansanız ve size en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranlarına bir an önce ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak isti...
Devamını Oku

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*