Kira Gelir Beyannamesi 2014 Dönemi

Kira geliri olan ev sahibi ya da işyeri sahibi gibi vatandaşlar için kira gelir beyannamesi dönemi başlıyor. 2014 kira gelir...

Kira geliri olan ev sahibi ya da işyeri sahibi gibi vatandaşlar için kira gelir beyannamesi dönemi başlıyor.

2014 kira gelir beyannamesi teslimi için belirlenen zaman aralığı ise 1 -25 Mart 2014.

Kira Gelir Beyanı Nasıl Yapılır?

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak tarafından yapılan açıklamada kira geliri sahibi olanlara söz konusu dönemi hatırlatarak, aşağıdaki gibi özetlenecek olan noktaların altını çizdi:

Kiralık gayrimenkul sahibi olup da geçtiğimiz yıl bu gayrimenkul üzerinden gelir sağlayanlar söz konusu vergiyi ödemekle mükellefler.

Kira gelir beyannamesi düzenlenmesi ve vergi daireleri kanallarına iletilmesi ya da online vergi dairesi kanallarına sunulması gerekiyor.

Kiralık konut, kiralık arsa, kiralık işyeri ayrımı olmaksızın tüm kira geliri sahiplerinin sorumlu olduğu beyanname dönemindeki mükellefler, Maliye Bakanlığı tarafından, nüfus idaresi, banka, PTT, tapu, elektrik, doğal gaz ve su dağıtım şirketleri gibi kurumlardan aldığı bilgiler doğrultusunda belirleniyor ve beyannamede bulunmayanlara vergi cezası uygulanıyor.

Kimler Kira Gelir Beyannamesi Verecek?

Kimler kira gelir beyannamesi verecek? 2013 yılı içerisinde 3 bin 200 lira ve üzeri mesken kira geliri olanlar ile brüt 26 bin liranın üzerinde iş yeri kira geliri olanlar bu beyanda bulnmak zorunda olup kira gelirlerinden bu oranlar düşüldükten sonra ne kadar vergilendireleceği belirlenir. Yıl boyunca toplam geliri kiralık konut için 3 bin 200 TL’yi, kiralık işyeri için ise brüt 26 bin TL’yi geçmeyenler beyanda bulunmazlar.

Hem konut hem iş yeri kira geliri olanların sadece konut kira gelirindeki istisna oranından yararlanabileceğinin altını çizelim.

Konut
Kredisi
     Konut kredisi hesaplama aracı Hangikredi.com ‘da.