Kentsel Dönüşüm’de Yıkılan Evin Kredisi Belli Oldu

Kentsel Dönüşüm Projesi artık Türkiye vatandaşları tarafından iyiden iyiye anlaşılan, ayrıntıları öğrenilen bir proje haline geldi. Kentsel Dönüşüm Planı uygulama...

Kentsel Dönüşüm Projesi artık Türkiye vatandaşları tarafından iyiden iyiye anlaşılan, ayrıntıları öğrenilen bir proje haline geldi. Kentsel Dönüşüm Planı uygulama alanlarının pek çoğunda çalışmalar başlamışken, bir o kadarında da başlanmak üzere.

Deprem riski taşıyan konutların yıkılarak depreme karşı dayanıklı konut haline getirilmesini amaçlayan kentsel dönüşüm projesi, evleri yıkılacak vatandaşlar için de konut kredisi imkanı tanıyacak. Bu kredinin vade seçenekleri ve faiz oranları bugüne kadar belli değildi ancak gün itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanarak Maliye Bakanlığı’na gönderilen plana göre kredi şartları belirlendi.

60 İle 120 Ay Arası Konut Kredisi

Kentsel Dönüşüm’de yıkılacak binalar yerine mülk sahiplerinin yeniden ev sahibi olmalarını sağlayacak konut kredileri 60, 84 ve 120 ay vade seçenekleri ile verilecek.

Konut kredisi vadeleri açısından belirleyici unsur konutun büyüklüğü olacak. Kredi faiz oranları ise kredinin verileceği dönemdeki TEFE ve TÜFE oranlarının ortalamasına göre belirlenecek. Kredi geri ödemesi ise inşaat bitiş tarihinden sonra ya da kredi sözleşme tarihinden 24 ay sonra başlayacak.

Hangi Konuta Ne Kadar Kredi Verilecek?

Bakanlık tarafından belirlenen kıstaslara göre brüt inşaat alanı;

  • 100 metrekareye kadar konutlar için 120 ay
  • 101 ve 150 metrekare konutlar için 84 ay
  • 150 metrekareden büyük konutlar için ise 60 ay kredi verilecek.

 

Deprem riski ya da afet riski altında binalardan kurtulmak ve depreme karşı dayanıklı hatta yeni yapılan akıllı binalardan ev sahibi olmak istiyorsanız en uygun konut kredisi seçenekleri Hangikredi.com konut kredisi karşılaştırma sayfasında.

Hemen Başvur
100.000 TL Mortgage Kredisi