Kentsel Dönüşüm Projesi Kredi Desteği

Kentsel Dönüşüm Projesi uygulanmaya başlandı. Proje kapsamında deprem riski taşıyan binalar ile ilgili gelecek devlet kredisi ayrıntıları da süreç ilerledikçe...

Kentsel Dönüşüm Projesi uygulanmaya başlandı. Proje kapsamında deprem riski taşıyan binalar ile ilgili gelecek devlet kredisi ayrıntıları da süreç ilerledikçe açıklanmaya devam ediyor. Kentsel Dönüşüm Kredisi ya da Kentsel Dönüşüm Devlet Katkısı olarak da bilinen uygulamanın mevcut ayrıntılarını sizin için özetledik.

Konut Kredisi Yapılandırma 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 6306 sayılı yasa çerçevesinde çürük binasını yıkan toplam 100 bin kişi için 400 milyon TL’lik faiz desteği verecek. Yalnızca deprem, sel, çığ gibi doğal sebeplerle değil, ekonomik ve fiziksel olarak da ömrünü tamamlayan binaların sahiplerine, kendi binalarına yıkmaları durumunda kredi verecek.

Süreç şöyle işleyecek: Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak binalar içerisinde yer alıp almayacağını belirlemek için vatandaşlar, öncelikle lisanslı yapı denetim kurumları cephesine başvuru yapacak ve “Bu bina risklidir ve yıkılmalıdır” şeklinde bina çürük raporu alan vatandaş bu rapor ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne, oradan onay aldıktan sonra da Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’n e gönderilecek. Bakanlık bu rapordan sonra konut sahiplerine risk bildirimi yaparak, hak sahiplerinin üçte ikisinin onayıyla bina yıkımına karar verilecek.

Dört Mevsim Ziraat Bankası Kredi Kampanyası 

Kredi Ne Kadar?

Bakanlık özel hesabı kapsamında her bir daireye en fazla 100 bin TL’ye kadar faiz desteği verilecek. Mesela 20 daireli bir apartman için 7 dairesi olan hak sahibi birisi, o kişiye maksimum 500 bin TL verecek.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Başvurusu

Sahibi olduğu bina için “deprem riski taşıyan”, yani “çürük bina” raporu alan vatandaş, kredi başvurusu için İş Bankası ya da Halk Bankası ‘na başvuru yapacak.

Planlarınızı, hayallerinizi bekletmeyin. Konut kredisi faiz oranları düşüşe geçmişken siz de hemen bir konut kredisi başvurusu yapmak ya da mevcut borcunuza kredi yapılandırma işlemi yapmak için uygun konut kredisi seçeneklerini Hangikredi.com konut kredisi karşılaştırma aracı ile bulun.