İşsizlik Maaşı Şartları

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) denetiminde verilen işsizlik maaşı ile ilgili bazı noktalar halen çok anlaşılabilmiş değil. Bu konuda aldığımız sorular ...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) denetiminde verilen işsizlik maaşı ile ilgili bazı noktalar halen çok anlaşılabilmiş değil. Bu konuda aldığımız sorular ışığında kısa ve net bilgilerle sizlere işsizlik maaşı ile ilgili derleme bir yazı hazırladık.

İşsizlik Maaşı Nedir?

Sigortalı iş kapsamında çalışanların işten çıktığında yeni bir işe girene kadarki temel ihtiyaçları karşılamak için devlet tarafından ödenen ödeneğe işsizlik maaşı, işsizlik parası denilmekte. Bunun için bazı şartlar var tabi.

BES 2013 Değişiklikleri 

İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik maaşı almak için;

  • İşveren işinize son vermeli.
  • İşyeriniz kapanmak durumunda kalmalı.
  • Süreli bir iş sözleşmesi yapılmışsa ve süre bittiğinde iş bırakırsanız alabilirsiniz.
  • Daha da önemlisi, kişisel kusurunuz ile işten çıkarılmamış olmalısınız.

İhtiyaç Kredisi Hesapla

İşten Çıkarma Sebepleri

Bu sebeplerden ötürü işten çıkarılamazsınız:

  • Sendika üyeliği veya çalışma saatleri dışında veya işverenin rızası ile çalışma saatleri içinde sendikal faaliyetlere katılmak.
  • İşyeri sendika temsilciliği yapmak.
  • Mevzuattan veya sözleşmeden doğan haklarını takip için işveren aleyhine idari veya adli makamlara başvurmak veya bu hususta başlatılmış sürece katılmak.
  • Irk, renk, cinsiyet, medeni hal, aile yükümlülükleri, hamilelik, doğum, din, siyasi görüş ve benzeri nedenler.
  • 74. maddede öngörülen(analık hali) ve kadın işçilerin çalıştırılmasının yasak olduğu sürelerde işe gelmemek.
  • Hastalık veya kaza nedeniyle 25. maddenin (I) numaralı bendinin (b) alt bendinde öngörülen bekleme süresinde işe geçici devamsızlık.

TEB Nakit Kredi 

İşsizlik Maaşı İçin Ne Kadar Çalışmak Gerekiyor?

İşten çıkmadan önceki 120 gün prim ödemesi yapılanlar, işten çıkarılma tarihi içinde geriye dönük 3 yılda 600 gün sigorta primi ödemişse 6 ay, 900 gün prim ödemişse 8 ay, 1080 gün prim ödemişse 10 ay işsizlik maaşından faydalanabilir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

120 günün brüt ücretinin % 40’ı kadar işsizlik maaşı ödenir.

 


Garanti Taşıt Kredisi Faiz Oranları
Garanti taşıt kredisi seçeneği olan “Garanti Oto Kredisi” son derece uygun taşıt kredisi faiz oranları sunmaya devam ediyor. Araba almak için taşıt kredisi kampanyaları arasında kararsızsanız, taşıt kredisi hes...
Devamını Oku
Kredi Veren Bankaların Kredi Hacmi Arttı
İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi gibi alanlarda 2012’nin son döneminde görülen son dönemin en düşük kredi faizleri, 2013’ün ilk çeyreğinde de aynı şekilde devam etti. İhtiyaç sahipleri kredi hesa...
Devamını Oku

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*