İkinci El Ev Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev sahibi olmak, hemen her tüketicinin hayalini kurduğu ve gerçekleştirmek için uzun yıllar boyunca çalıştığı bir şeydir. Tabi ki her ...

Ev sahibi olmak, hemen her tüketicinin hayalini kurduğu ve gerçekleştirmek için uzun yıllar boyunca çalıştığı bir şeydir. Tabi ki her tüketicinin sahip olduğu ekonomik bütçe farklılığı, satın alınan ev konusunda da farklılık yaratabilmektedir. Bazı bütçeler yeni yapılmış bir eve yeterli olabiliyorken bazıları da ikinci el ev almak için uygun olabiliyor.

Peki yeni olmayan bir ev alırken nelere dikkat etmek gerekir? İşte o maddelerden bazıları:

Komşu Adaylarından Bilgi Alabilirsiniz

İkinci el bir konut almayı düşünüyorsanız konut hakkında bilgi sahibi olmak için orada yaşayan komşulardan bilgi alabilirsiniz. Evin herhangi bir sorunu var mı, rutubete elverişli mi, bina temeli ya da yapısı sorunlu mu, komşuluk ilişkileri konusunda sıkıntı yaşanıyor mu gibi soruları komşulardan öğrenebilirsiniz.
Ev Alımlarında Tapu Bedeli İle İlgili Merak Edilenler

Evin İçini İncelemekte Fayda Vardır

Evin kendisini ince eleyip sık dokuyarak incelemek son derece önemlidir. Evin fiziki durumu, ne kadar ve ne şekilde kullanılmış olduğu, donanımsal eksikleri, ekstra masraf gerekip gerekmediği, masraf yapılacaksa ne kadar bir bütçe gerektiği, lavabo ve banyoda su sızdırma gibi bir sorun olup olmadığı, tesisat ile ilgili tadilat gerekiyor mu gibi noktalar konut satın alma sürecinde önemli olacaktır.

Belediye ve Ruhsat ile İlgili Konular

Deprem ve bina sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken noktalar da en az konutun fiziksel iç özellikleri kadar önemlidir. Konutun yapıldığı binanın, çevresel özelliklere ne derece uyumlu ve risksiz olduğuna dikkat etmek gerekir. Bina üzerinde yıkım kararı alınmış mı alınmamış mı ya da inşaat ruhsatı ile ilgili bir problem yaşanmış mı sorularını da güvenle cevaplamak gerekir.

Evinizi konut kredisi kullanarak alacaksanız evin konut kredisine uygun olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekir. Bir evin konut kredisine uygun olmaması, konutla ilgili yasal süreçlerin tamamlanmış olması ile ilgilidir. Almak istediğiniz kat irtifakı, iskan belgesi ya da kat mülkiyeti olmalıdır. Bunların kontrolünü ilgili belediyeden sağlayabilirsiniz.
En Uygun Konut Kredisi

[Toplam: 1    Ortalama: 5/5]

Kimler Neler Demiş?

7 Yorum - "İkinci El Ev Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler"

Bildir

Nurcan
1 yıl 10 ay önce

Merhaba, ev kredisi çekerken evin ikinci el ya da yeni ev olması herhangi bir etki yapıyor mu?

1 yıl 10 ay önce

Sayın Nurcan,

Evin durumu yalnızca krediye uygun olup olmamasını etkileyebilir. Bu konudaki kararı bankanın belirleyeceği uzman verir.

Mustafa
1 yıl 9 ay önce

Merhaba, ustadım ben kentsel dönüşüme tabii bir mevkide 120 ay vadeli banka kredisi kullanıp bir daire almayı düşünüyorum. sizce alırsam ne gibi bir zararla karşılaşma durumu olur.

nevzat ak
1 yıl 6 ay önce

Merhabalar.Mersinde bir sitede oturmaktayım .Aynı binadan ikinci bir daire almak istiyorum.Bir mıktar kredi kullanacağım.Ancak aynı siteden bir ev de kredi kullanılamadı.Bunun sebebi nedir.

1 yıl 6 ay önce

Sayın Nevzat Ak,

Banka eğer satın alınacak konut ile ilgili bir risk gördüyse, kredinizi onaylamayabilir.

1 yıl 1 ay önce

Benim evim var ikinci evi alirken bana katki saglarmi banka gozonunde bulundururmu

1 yıl 1 ay önce

Sayın Erhan Yıldız,

Evinizi ipotek ettirerek yüksek tutarlı kredi kullanabilirsiniz.

wpDiscuz