Eş Rızası Yoksa Kredi İpoteği İptal

Ankara 11. Aile Mahkemesi ‘ne bağlı Hakim Mustafa Karadağ tarafından verilen bir karar, ipotekli konut kredisi açısından emsal gösterilebilir nitelikte....

Ankara 11. Aile Mahkemesi ‘ne bağlı Hakim Mustafa Karadağ tarafından verilen bir karar, ipotekli konut kredisi açısından emsal gösterilebilir nitelikte.

Ankara Yenimahalle ilçesinde inşaat halindeki apartmanda bulunan evini ipotek ettirmek suretiyle bir tefeciden borç alan bir vatandaş, % 10 faiz oranı ile 2007 yılında 32 bin TL olan borcu, borç faizi de eklenince 90 bin TL’ye ulaştı. Alacaklı tarafın İcra Müdürlüğü ‘ne şikayeti üzerine icra takibi başlatıldı.

Konut Kredisinde Eş Rızası

Kredi borcu olan vatandaşın eşi ise ipotekli dairenin bir aile konutu olduğunu, eşinin kendisinden habersiz ipotek ettirdiğini, böyle bir işleme rızası olmadığını ve kendisinin dava süreci söz konusu olunca bu bilgiyi edindiğini dile getirerek ipoteğin kaldırılması talebiyle dava açtı.

Hakim Davalının Lehine Karar Verdi

İpotek iptali talebiyle açılan karşı dava Ankara 11 Aile Mahkemesi Hakimi Mustafa Karadağ tarafından yönetildi ve söz konusu borcun geri planında eş rızası olmadığı için böyle bir ipoteğin de, borcun da söz konusu olamayacağı gerekçesiyle ipotek iptal ettirme yönünde karar verildi.

İpotek Davasında Kesin Hükümsüzlük Kararı

Hakim Karadağ’ın verdiği karar TMK 193. ve 194. Maddelere dayandırıldı ve eşin açık rızası söz konusu olmadığı için kesin hükümsüzlük kararı verildi.

Konut kredisi başvurusu yaparken tüm şartların sizin ödeme planı ve almayı planladığınız satılık ev için uygun olduğuna dikkat etmekte fayda var.

Düşük faizli konut kredisi seçeneklerini kredi karşılaştırma işlemi ile inceleyip size en uygun konut kredisi seçeneğine ulaşmak için Hangikredi.com konut kredisi hesaplama sistemi yanınızda.

 

Hemen Başvur
100.000 TL Mortgage Kredisi