Emekli Maaşları 2014 ‘te Değişiyor

2014 programını hazırlayan ve adım adım açıklayan Hükümet yetkilileri, önümüzdeki yıl emekliler ve çalışanlar için önemli değişikliklere gidiyor. Emekli maaşları ...

2014 programını hazırlayan ve adım adım açıklayan Hükümet yetkilileri, önümüzdeki yıl emekliler ve çalışanlar için önemli değişikliklere gidiyor.

Emekli maaşları ve emekli olacakları da ilgilendiren sosyal güvenlik sistemi değişiklikleri alanındaki açıklamaları Hangikredi.com olarak derleyip size sunuyoruz.

Emeklilere Özel Kredi Denizbank ‘ta 

Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli maaşı hesaplama kriterleri değişiyor. Şu anki sistemde emekli olacaklar, 1999 yılından sonra emekli olanlardan daha az emekli maaşı alırken, eski emekliler yeni emeklilerden daha çok maaş alıyor. Çünkü çalıştıkları süre boyunca emekli maaşları düşüyor. Maaş bağlama oranlarında yapılan değişiklikten kaynaklanan bu sisteme göre üç dönem belirleyici:

2000 öncesi emekli olanlara aylık bağlama oranı 25 yıl sigortalılık süresi (9000 prim günü) üzerinden hesaplandığında düşükten prim ödeyenler için % 76 olmuştu. Bu dönemde 3600 gün üzerinden emekli olanların da aylık bağlama oranı yüzde 70 oranındaydı.

2000 ve Ekim 2008 arası: Bu süreçte çıkan yasayla, aylık bağlama oranı 25 yıl sigortalılık üzerinden yüzde 65’e düşürüldü.

Ekim 2008 sonrası: Sosyal Güvenlik Reformu Yasası isimli 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasıyla 25 yıl sigortası olanların aylık bağlama oranı yüzde 50’ye düşürüldü.

İhtiyaç Kredisi Hesapla

Sosyal güvenlik sistemi ile ilgili çalışmalar tamamlandığında, çalışma süresi uzadıkça aylık bağlama oranı da artacak. Tıbbi ve ekonomik değerlendirme çalışmalarını da hesaba katan bir geri ödeme sistemi oluşturulacak, geri ödeme kapsamında olmayan sağlık hizmetleri için de tamamlayıcı sağlık sigortası teşvik edilecek.

Sigorta hesaplama hizmeti tüm sigortalar için Hangikredi.com ‘da.


Halkbank Masrafsız Dost Kredi
İhtiyaç kredisi hesaplama listeleri hazırlayıp ihtiyaç kredisi başvurusu yaptıysanız ancak kredi veren bankalar arasında size en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları sunan ve kredi aldığınız bankanın ödeme koşul...
Devamını Oku
2014 Araç Vergileri Belli Oldu
Enflasyon oranları hesaplarına ait ve önümüzdeki yılın vergi zamları üzerinde doğrudan etkili olan yıllık enflasyonu da etkileyecek olan Ekim 2013 dönemi oranları belirlendi. Buna göre 2014 vergi zamları için y...
Devamını Oku

2 Yorum

  1. sabahattin

    Hiç merak etmeyin durumu diğerlerine göre daha iyi olanlara da düzenleme yapacaklar ve hepsini en alt düzeydekilerle eşitleyecekler.

  2. KENAN

    Emekli maaşları biran önce 2000 sonrası emekli olmuş SSK ve BAĞKUR’lulara da iyileştirme yapılarak düzenlenmelidir. Ben yukarıdaki açıklamalara baktığımda bunun zorunlu olduğunu görüyorum. Ancak SGK yetkilisi 2000 sonrası için gerek yok demiş. Sanırım tekrar düşünürler.

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*