Emekli Maaşları 2014 ‘te Değişiyor

2014 programını hazırlayan ve adım adım açıklayan Hükümet yetkilileri, önümüzdeki yıl emekliler ve çalışanlar için önemli değişikliklere gidiyor. Emekli maaşları...

2014 programını hazırlayan ve adım adım açıklayan Hükümet yetkilileri, önümüzdeki yıl emekliler ve çalışanlar için önemli değişikliklere gidiyor.

Emekli maaşları ve emekli olacakları da ilgilendiren sosyal güvenlik sistemi değişiklikleri alanındaki açıklamaları Hangikredi.com olarak derleyip size sunuyoruz.

Emeklilere Özel Kredi Denizbank ‘ta 

Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli maaşı hesaplama kriterleri değişiyor. Şu anki sistemde emekli olacaklar, 1999 yılından sonra emekli olanlardan daha az emekli maaşı alırken, eski emekliler yeni emeklilerden daha çok maaş alıyor. Çünkü çalıştıkları süre boyunca emekli maaşları düşüyor. Maaş bağlama oranlarında yapılan değişiklikten kaynaklanan bu sisteme göre üç dönem belirleyici:

2000 öncesi emekli olanlara aylık bağlama oranı 25 yıl sigortalılık süresi (9000 prim günü) üzerinden hesaplandığında düşükten prim ödeyenler için % 76 olmuştu. Bu dönemde 3600 gün üzerinden emekli olanların da aylık bağlama oranı yüzde 70 oranındaydı.

2000 ve Ekim 2008 arası: Bu süreçte çıkan yasayla, aylık bağlama oranı 25 yıl sigortalılık üzerinden yüzde 65′e düşürüldü.

Ekim 2008 sonrası: Sosyal Güvenlik Reformu Yasası isimli 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasıyla 25 yıl sigortası olanların aylık bağlama oranı yüzde 50′ye düşürüldü.

İhtiyaç
Kredisi
     Sosyal güvenlik sistemi ile ilgili çalışmalar tamamlandığında, çalışma süresi uzadıkça aylık bağlama oranı da artacak. Tıbbi ve ekonomik değerlendirme çalışmalarını da hesaba katan bir geri ödeme sistemi oluşturulacak, geri ödeme kapsamında olmayan sağlık hizmetleri için de tamamlayıcı sağlık sigortası teşvik edilecek.

Sigorta hesaplama hizmeti tüm sigortalar için Hangikredi.com ‘da.