Emekli Maaşı Yine Değişiyor

Emekli maaşı hesaplama kriterleri yine değişiyor. Türkiye ‘nin 2018 yılına kadarki ekonomik haritasını düzenlemeyecek olan 10.Kalkınma Planı içerisinde yer alan...

Emekli maaşı hesaplama kriterleri yine değişiyor. Türkiye ‘nin 2018 yılına kadarki ekonomik haritasını düzenlemeyecek olan 10.Kalkınma Planı içerisinde yer alan emeklilik düzenlemeleri ile birlikte emekli maaşı da değişecek.

Kadınlara Erken Emeklilik Müjdesi 

Emekli Maaşı Hesaplama

Şu anda çalışan kesimi ilgilendiren yeni emekli maaşı düzenlemesi ile birlikte çalıştıkça düşen emekli maaşı düzenlemesi değişecek. Bu yeni emekli maaşı hesaplama sistemine göre aylık brüt maaşı 2 bin 700 TL altında olanlar, çalıştıkça emeklilik maaşı düşüren emekli aylığı bağlama sisteminin aksine çalıştıkça artan emekli maaşı sisteminden faydalanacaklar.

Yeni emekli maaşı düzenlemesi yaklaşık 13.5 milyon çalışanı etkiler nitelikte. “Aktif-pasif oranını ve aktüeryal dengeyi iyileştirmek amacıyla emekli aylığı hesaplamalarında kullanılan parametreler, kişilerin çalışma hayatında daha uzun süre kalmasını teşvik edecek şekilde düzenlenecektir” şeklinde ifade edilen düzenlemeye göre Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’ndaki değişiklikle birlikte Ekim 2008’den beri 2 bin 700 TL altındaki brüt kazanç sahiplerinin emekli maaşlarını yıl başına düşüren sistemin eksine her yıl artış sahibi olacak.

Sigortalar arasında sigorta karşılaştırma sayfası ile size uygun seçenekleri bulmak ya da acil ihtiyaçlarınızı karşılamak için sunulan ihtiyaç kredileri arasında size uygun seçeneğe ulaşmak için  sigorta hesaplama ve ihtiyaç kredisi hesaplama araçları 7/24 Hangikredi.com ile hizmetinizde.