Çalışmayanlar Kredi Çekebilir Mi?

Bankalar, ihtiyaç kredisi, konut kredisi ya da taşıt kredisi olsun, bütün kredi türleri içerisinde müşterilerine kredi kullandırmak için hassasiyetle çalışır ve ilgilenirler. Bordrolu çalışan kesim için gelir-gider dengesi belli ve kayıtlı olduğu için bankalardan kredi almak daha kolaydır. Peki, çalışmadığı halde ya da sigortalı olmayanlar kredi çekebilir mi?

6 Aya Kadar Sigorta Primi Ödenmiş Mi?

Kredi başvurusu sonrasında, bankaların baktığı ilk şey, başvuru sahibinin hesaplarına altı ay öncesine kadar bir sigorta primi yatırılıp yatırılmadığıdır. Sigorta primi ile ilgili bu koşulun sağlanması durumunda, başvuru yapan kişi çalışmıyorsa bile bankalar kredi verebiliyorlar.

Geliri Belgelemek Her Durumda Zorunlu

Sigorta primi sahibi olmak, başvuru öncesindeki altı ay için geçerli olmakla birlikte yine de kredi almak için yeterli olmayabiliyor. Kişi çalışmıyorsa bile, mutlaka bir belgeli gelir sahibi olması ve bu belgeyi bankaya iletmesi şart.

Gayrimenkul Sahipleri Avantajlı

Gayrimenkul sahibi olması da, kişinin çalışmadığı halde kredi başvurusu için olumlu cevap alması anlamına gelebilir zira bu da bir düzenli gelir kaynağı niteliği taşır.

Mal beyanı yaparak gayrimenkullerin yanı sıra kendisine ait otomobil ya da herhangi bir taşıt da kredi alma sürecini kolaylaştırabilmektedir.
İpotekli Kredi Nedir?

Kredi Sicili Temiz Bir Kefil Bulunabilir

Kredi sicili ya da kredi puanı temiz birisi, yukarıdaki şartları belli oranlarda sağlamış birisine kefil olursa, yine bankalardan kredi çekmek kolaylaşabilmektedir. Ayrıca bankanın sadık müşterisi ise, yani belli oranlarda vadeli mevduat hesabı ya da otomatik ödeme talimatı varsa, bankalar tarafından yine kredi için sıcak bakılabilir.

En uygun ihtiyaç kredisi için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama sayfası yanınızda.
Kredi Faiz Oranları


600 Yorum

 1. ÖZGE

  ev hanımıyım eşim çalışmıyor kredi çekebilir miyim ?

  • Sayın Özge,

   Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz olmalıdır.

 2. Fırat

  Kolay gelsin hocam ben 1400₺ maaş alıyorum sigortam Yok maaş bordrosu ile gitsem bana kredi verirler mi 18000₺ 24 ay vadeli kredi çekeceğim.

  • Sayın Fırat,

   Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz ve girişi en az üç ay önce yapılmış olup hala devam etmekte olan sigortanız olmalıdır.

 3. ahmet köksal

  Selamlar. Eşimin çalıştığı yer sigortasını İşkur üzerinden yapacağını söylemiş. İşkur üzerinden sigorta ile 6 ay çalışıp, gelirini belgelesek 15.000 20.000 arası bir ihtiyaç kredisi kullanabilir miyiz? İşkur tarafından yapılan sigortanın geçerliliği var mıdır?Şimdiden teşekkürler.

  • Sayın Ahmet Köksal,

   Bankaların bu konudaki görüşü birbirinden farklı olabileceğinden dolayı bankalarla birebir görüşmenizi tavsiye ederiz.

 4. Mahir Altun

  19 yaşındayım 17 yaşım dayken 9 ay sigortalı bir işte çalışmıştım şuan çıraklıkta okuyorum kredi çekme şansım var mı?

  • Sayın Mahir Altun,

   Bankalardan kredi çekebilmek için belgelenebilir geliriniz olmalıdır.

 5. Derya

  Merhaba,ben şuan çalışmıyorum fakat geriye dönük 716 günlük sigorta primim var,ihtiyaç kredisi çekmek istiyorum.üzerime kayıtlı bi traktörüm var.Kredi çekebilir miyim?ne kadar çekerim?

  • Sayın Derya,

   Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz olmalıdır. Belgelenebilir geliriniz yoksa bankaların sunduğu ipotekli kredi ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

 6. tayfur

  Vergi mūkellifiyim kredi çekebilir miyim?

  • Sayın Tayfur,

   Belgelenebilir geliriniz varsa kredi çekebilirsiniz.

 7. Bahdır

  Annem ev hanımı çalışmıyor fakat üzerine 60bin tl’lik araba var ipotekle kredi kullanabilir mi?

  • Sayın Bahdır,

   Bankaların sunduğu ipotekli ihtiyaç kredisi ürünlerinden faydalanabilir.

 8. mehmet

  merhaba hocam çalışmıyorum ama şöyle bir sorum olacaktı bankada 10 bin tl para olsa onu teminat gösterip kredi çekebilir miyim ?

  • Sayın Mehmet,

   Normal şartlarda kredi çekebilmek için belgelenebilir geliriniz ve sigortanız olmalıdır ancak bahsettiğiniz gibi bir durum bankanın inisiyatifiyle onaylanabilir. Ancak tamamen bankanın inisiyatifinde.

 9. Asli

  Sigortasız çalışıyorum kredi çekmem gerek üzerime kayıtlı hiç bir şey yok kredi çekebilir miyim

  • Sayın Aslı,

   Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz ve girişi en az üç ay önce yapılmış olup hala devam eden sigortanız olmalıdır.

 10. Sayın İsmail,

  Gelirinizi belgeleyebildiğiniz ve siciliniz temiz olduğu sürece kredi kullanabilirsiniz.

 11. Omer

  Ben inşaatta çalışıyorum sigortam yok ama aylık 3 bin üzerinde alıyorum araba almak istiyorum ne yapmalıyım banka verir mi taşıt kredisi?

 12. Sayın Ömer,

  Bankalardan kredi çekebilmek için sigortanız olmalıdır. İpotek ettirebileceğiniz bir mal varlığınız varsa ipotekli kredi çekmeyi deneyebilirsiniz.

 13. Berkay

  İnternet üzerinden kredi başvurusunda bulundum başvuruda bulunduğum bankadan kredi kartında var lakin yeterli sigorta yok ön onay geldi gelir belgesi ile kredi çekebilir miyim sigorta aktif durumda.

 14. Sayın Berkay,

  Bankalar bazı durumlarda mevcut müşterilerine kolaylık sağlayabilmekte ancak yine de karar bankanın olduğundan net bir şey söyleyebilmemiz mümkün değildir.

1 27 28 29
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz