Borçluların Kara Listesi Temizlendi

Birkaç yıl önce hazırlıklarına başlanan ve bankalar arasında kullanılarak özellikle kredi alımlarında referans işlevi görecek olan “Kara Liste” uygulamasını, bir ...

Birkaç yıl önce hazırlıklarına başlanan ve bankalar arasında kullanılarak özellikle kredi alımlarında referans işlevi görecek olan “Kara Liste” uygulamasını, bir süre önce sitemizden duyurmuştuk. Önceleri yalnızca kredi ve kredi kartı borçlarını kapsamak üzere hazırlanan ve daha sonra elektrikten doğalgaza kadar birçok borcu içine alan kara liste ile ilgili ayrıntıları, Borçluların Kara Listesi Hazır haberimizden okuyabilirsiniz.

 

Hemen Karşılaştır
Kredi Kartı Borcu Kapatma Kredisi

 

Kara Listede 2 Milyon Kişi Var

Merkez Bankası’ndan elde edilen bilgilere göre 2008 senesinden bu güne kadar neredeyse 2 milyon kişi, söz konusu kara listeye çeşitli borçlarından dolayı girdi. Bu 2 milyon kişinin yüzde 62’si kredi kartı borcu, kalan % 38’lik kısmı ise kredi borcu ödememeleri nedeniyle listeye girdiler. Listedeki kayıt sayısı bugün itibariyle 6,6 milyon adet.

Kara Liste, Türkiye Bankalar Birliği’ne Devredilecek

Hazırlık aşaması süresince bankalardan gelen bildirimler ile Merkez Bankası bünyesinde oluşturulan kara  liste, geri sayıma başladı bile. Proje uygulanmaya başladığında Merkez Bankası’ndan Türkiye Bankalar Birliği’ne geçecek ve bankalar tarafından çeşitli şartlar sağlandığında incelenmeye açık olacak olan liste, tüketicilere kredi verme aşamalarında birincil referans olacak.

Devir Teslimden Önce Kara Liste Temizleniyor

Bahsini ettiğimiz devretme işleminden önce kara listeyi güncelleyerek temizleyen Merkez Bankası, çeşitli yanlış uygulamaları ve borç kapatma işlemi gerçekleştirenleri listeden siliyor. Buna göre 179 bin 337 kişinin kara listeden tamamen silindiği bildirildi.

Bütün Borçlar Kara Listede Yer Alacak

Uygulama başladığında sürekli güncellenmek üzere elektrik, su, doğalgaz gibi borçlar da listede yer alacak.

İhtiyaç kredisi ile kredi kartı borcunu kapatmak isteyenler, hem faiz artışını durdurabilir, hem de düşük taksit tutarlarıyla cebini rahatlatabilirler. En uygun ihtiyaç kredisi için Hangikredi.com kredi sorgulama sayfaları ile kredi karşılaştırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


Kredi Kartı Aidatı Farklı İsimle Alınıyor
Kredi kartı aidatı, bankalar ve kredi kartı kullanıcıları arasındaki en büyük sorunlardan birisiydi. Özellikle son yıllarda daha da bilinçli kredi kartı kullanıcısı olmak için bilgilenmeye başlayan tüketicileri...
Devamını Oku
Kişisel Kredi Notu Uygulamasında Geri Sayım
Hazırlık aşamasına özel olarak Merkez Bankası tarafından çalışılan ve uygulamanın başlamasıyla birlikte yetkilerin TBB’ye teslim edileceği uygulama için zaman azaldı. Bazılarının “Kara Liste”, bazılarının “Kişi...
Devamını Oku

17 Yorum

 1. canan çetinkaya

  Hiç de öyle bir şey yok. 8 yıl önceki borcum bile KKB’den kaldırılmamış. Artık çoğu banka internet şubesinde veriyor bu listeyi.

  • Uğur Demir

   Canan hanım bu durumdan kurtulmanın bir yolunu bulabildiniz mi? Bilgi paylaşırsanız sevinirim.

 2. naciye ilknur TÜRKOĞLU

  Benim kredi borcum kapatıldı ama Merkez Bankası tarafından kaldırılmamış. Kaldırılması için rica ediyorum.

  • Gül Nur

   Naciye İlknur Hanım, bu listenin takibi Merkez Bankas’ndan Bankalar Birliği’ne devredildi. Ancak Bankalar Birliği’nin de yapabileceği bir şey yok. Sizi hangi banka kara listeye aldırmış ise ancak o banka çıkartabilir.

  • ahmet yalçın

   Gülnur Hanım, bu dediğiniz için nasıl bir yol izlemem gerek, aydınlatırsanız sevinirim. Ben de bankalara olan borcumu kapadım ama hala kara listeden çıkamadım. Elimde borcu yoktur yazıları bile var.

 3. Zeki

  Ben Uşak’ta, Uşak Belediyesinde 16 yıldır kadrolu işçiyim. Başıma gelen bazı tatsız olaylardan dolayı icralık oldum. Kara listeye alınmışım, kredi çekemiyorum. Kara listede olanlara kredi verilir diyorlar ama kimse vermiyor. Yetkililer internete bakmıyor mu?

 4. mesut genç

  Iki yıl önce kredi kartı ve kredi borcum vardı ve icra aşamasında tüm borçların tamamını kapattım ve dört bankadan borcu yoktur diye belge aldım ama tüm bankalardan kredi başvurusu olumsuz sonuçlanır bu kara liste nasıl kalktı eğer gerçekten kalktiysa nereye nasıl müracaat ederim

 5. orhan gulcan

  Merhaba,2012 yilinda bir bankaya olan kredi karti borcumu icraalik asamasina gelmeden kapattim.daha oncede cesitli bankalardan kredi ve kart kullandim ama sorun olmadi.borcum olmadigi halde ne kredi nede kredi karti alamiyorum.kara liste silindiyse nssil oluyor pek

  • Sayın Orhan Gülcan,

   Borcunuza yönelik kKB tarfından tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir.

 6. yasemin

  borcum yokken kredi kartım takibe alınmış.kredi çekmek istiyorum çekemiyorum.takibin silinmesi nasıl gerçekleşir

  • Sayın Yasemin,

   Konuyla ilgili bankanıza ya da KKB’ye danışabilirsiniz.

 7. ömur barutoglu

  ben 2009da:krediden icralik oldum simdi kredi cekmek idtiyorum cekemiyorum ne yapmam:gerekli banka kredi notunu yukselt diyo kredi karti vermiyo

 8. sezai+köksal

  Merhaba benim eşim askerdeyken kartında borç çıktı anlamadığımız sebepten dolayı. Eşim askerdeyken banka beni aradı ve avukata intikal etmeden ayda 230 tl yatırcaksınız dedi. 5 taksite böldü. 2014 mart ayında yatırmaya başladım. Peki şimdi eşime kredi kartı verirler mi

  • Sayın Sezai Köksal,

   KKB puanına bağlı olarak bu durum değişebilir. Durum avukata intikal ettiyse eşinizin puanı önemli ölçüde olumsuz etkilenmiştir diyebiliriz.

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*