Borçluların Kara Listesi Temizlendi

Birkaç yıl önce hazırlıklarına başlanan ve bankalar arasında kullanılarak özellikle kredi alımlarında referans işlevi görecek olan “Kara Liste” uygulamasını, bir...

Birkaç yıl önce hazırlıklarına başlanan ve bankalar arasında kullanılarak özellikle kredi alımlarında referans işlevi görecek olan “Kara Liste” uygulamasını, bir süre önce sitemizden duyurmuştuk. Önceleri yalnızca kredi ve kredi kartı borçlarını kapsamak üzere hazırlanan ve daha sonra elektrikten doğalgaza kadar birçok borcu içine alan kara liste ile ilgili ayrıntıları, Borçluların Kara Listesi Hazır haberimizden okuyabilirsiniz.

 

Hemen Karşılaştır
Kredi Kartı Borcu Kapatma Kredisi

 

Kara Listede 2 Milyon Kişi Var

Merkez Bankası’ndan elde edilen bilgilere göre 2008 senesinden bu güne kadar neredeyse 2 milyon kişi, söz konusu kara listeye çeşitli borçlarından dolayı girdi. Bu 2 milyon kişinin yüzde 62’si kredi kartı borcu, kalan % 38’lik kısmı ise kredi borcu ödememeleri nedeniyle listeye girdiler. Listedeki kayıt sayısı bugün itibariyle 6,6 milyon adet.

Kara Liste, Türkiye Bankalar Birliği’ne Devredilecek

Hazırlık aşaması süresince bankalardan gelen bildirimler ile Merkez Bankası bünyesinde oluşturulan kara  liste, geri sayıma başladı bile. Proje uygulanmaya başladığında Merkez Bankası’ndan Türkiye Bankalar Birliği’ne geçecek ve bankalar tarafından çeşitli şartlar sağlandığında incelenmeye açık olacak olan liste, tüketicilere kredi verme aşamalarında birincil referans olacak.

Devir Teslimden Önce Kara Liste Temizleniyor

Bahsini ettiğimiz devretme işleminden önce kara listeyi güncelleyerek temizleyen Merkez Bankası, çeşitli yanlış uygulamaları ve borç kapatma işlemi gerçekleştirenleri listeden siliyor. Buna göre 179 bin 337 kişinin kara listeden tamamen silindiği bildirildi.

Bütün Borçlar Kara Listede Yer Alacak

Uygulama başladığında sürekli güncellenmek üzere elektrik, su, doğalgaz gibi borçlar da listede yer alacak.

İhtiyaç kredisi ile kredi kartı borcunu kapatmak isteyenler, hem faiz artışını durdurabilir, hem de düşük taksit tutarlarıyla cebini rahatlatabilirler. En uygun ihtiyaç kredisi için Hangikredi.com kredi sorgulama sayfaları ile kredi karşılaştırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.