Borçlar Kanunu Yeni Düzenlemeler ile Geliyor

Borçlar Kanunu, ticaret, alışveriş, banka işlemleri ya da sigorta işlemleri gibi pek çok açıdan son derece önem taşıyan kanunları içeriyor....

Borçlar Kanunu, ticaret, alışveriş, banka işlemleri ya da sigorta işlemleri gibi pek çok açıdan son derece önem taşıyan kanunları içeriyor. Yapılması kararlaştıran yeni düzenlemeler ile birlikte hazırlık aşaması biten Yeni Borçlar Kanunu, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Peki, Yeni Borçlar Kanunu’nda neler var?

Tek Taraflı Sözleşmeler Geçersiz Hale Geliyor

Yeni Borçlar Kanunu ile birlikte banka sözleşmeleri, sigorta şirketleri, turizm şirketleri ve taşıma şirketleri gibi pek çok kurum tarafından hazırlanmış olan sözleşmeler geçerliliğini yitirecek.

Tek taraflı ve tüketicinin aleyhine hazırlanan sözleşmeler, Yeni Borçlar Kanunu gereği geçersiz sayılarak, genel işlem koşulları içerisinde yer alan hükümler, açık ve anlaşılır değilse, muğlak ya da anlamlandırmaya açıksa hazırlayan tarafın aleyhine veya tüketicinin lehine yorumlanacak.

Tip Sözleşme Koşulları Yerine Getirilecek

Tip sözleşmesi, kitle sözleşmesi ya da katılmalı sözleşme adı verilen sözleşme türleri içerisinde belirtilen “Genel İşlem Koşulları” uygulamalarında bireyler korunacak. Sözleşmeyi düzenleyen tarafın karşı tarafın menfaatine aykırı maddeler yazması engellenerek düzenlediği içerik hakkında karşı tarafı bilgilendirmesi sağlanacak.

Ödül sözü verilmiş ve ödül ile ilgili koşullar gerçekleşmiş ise bu şartın yerine getirilmesi gerekecek.

Tazminat hakkı, yalnızca resmi nikah ya da ölüm gibi durumlarda değil, nişanlı ve sevgili olanlarda da geçerli olacak.

 

Hemen Başvur
100.000 TL Mortgage Kredisi

 

Kredi Faizine Üst Sınır

Kredi faizi alanında en önemli uygulamaları içeren Yeni Borçlar Kanunu ile birlikte bankaların uyguladığı faiz oranlarında üst sınır değişecek. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi ya da taşıt kredisi gibi uygulamalarda aylık faiz % 1,06 oranını aşamayacak.

Konut satın almak hem güvenli, hem kolay hem de hesaplı. Ev sahibi olmak için en uygun konut kredisi seçenekleri Hangikredi.com kredi hesaplama sayfasında.