4+4+4 Eğitim Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir süredir bahsi edilen ve pek çok tartışmaya rağmen meclisten geçerek uygulamaya aşamasına gelinen 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili vatandaşların ...

Bir süredir bahsi edilen ve pek çok tartışmaya rağmen meclisten geçerek uygulamaya aşamasına gelinen 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili vatandaşların kafası hala karışık. Gelin, bu sistemin neler sunduğuna, neleri amaçladığına ve içerdiğine kısa bir bakış atalım.

4+4+4 Sistemi Ne Amaçlıyor?

Yetkililerin beyanlarına göre bu değişimin başlıca amacı, Türkiye’nin eğitim sistemini daha demokratik ve esnek bir hale getirmek. Bu kapsamda, farklı kademelerde getirilmesi öngörülen seçmeli dersler ile birlikte öğrenciler, eğilimli oldukları sosyal, sanatsal, sportif ya da diğer alanlarda daha etkili ve köklü bir eğitime tabi tutulacak.

Sisteme göre öğrenciler 4’er yıl ilkokul, ortaokul ve lise derecelerinde okuyacaklar. Bu sıklaştırılmış kademeler arasındaki yatay geçiş ve dikey geçişler de öğrencinin ilgi ve yeteneklerine yönelik alanlara daha çabuk geçmesini sağlayacak.

Yeni Uygulama Kimleri Kapsıyor? İlköğretim Yaşı Değişiyor mu?

4+4+4 sistemine geçişile birlikte ilköğretim çağı 6-13 yaş arası olarak belirleniyor. 2012-2013 öğretim yılında, yani 30 Eylül 2012 tarihinde 5 yaşını doldurmuş olan öğrenciler 1. sınıf öğrencisi sayılacak. Ara sınıfta olan öğrenciler için geçerli olmayan bu durum, aynı zamanda 8.sınıfı bitirecek öğrencileri de kapsıyor. 4.sınıfta okuyan öğrenciler de ortaokul öğrencisi olarak eğitimlerine devam edecek.

4+4+4 sisteminin bir diğer avantajı da 8.sınıfa kadarki tüm öğrencilerin paylaştığı binaları ayırmak. Bu sayede yaş ve karakter farklılıklarının çatışması da engellenmiş olacak.

12 Yıllık Zorunlu Eğitim ve İmam Hatip Okulları’na Geçiş Konusu

Bu yeni sistem ile birlikte 12 yıllık zorunlu eğitime başlama yaşı da 5 oluyor. Eylül sonu itibariyle bu yaşta olan çocuklar, 12 yıllık zorunlu eğitimlerine başlayacaklar.

Birçok tartışmanın nedeni olan İmam Hatip Okulları konusu ise ilkokul 4.sınıf itibariyle öğrencilerin tercihine açılıyor. Bu sınıfı bitiren öğrenciler bu okullara ya da başka ortaokullara gitme hakkına sahip olacaklar.

Buna karşılık genel ortaokullar ile İmam Hatip Okulları’nda başka bazı seçmeli derslerde ortaya çıkacak farklılıklarla birlikte tüm ortaokul türlerinde Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamber’in Hayatı adlı ve konulu seçmeli dersler de konulacak.

4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili daha fazla bilgiye 4+4+4 Sistemi Neler Getirecek? başlıklı makalede bulabilirsiniz.

Çocuğunuzun eğitimini önemsiyor musunuz? Ona gerekli şartları hazırlamak sizin elinizde. Hangikredi.com’un kredi hesaplama aracı ile mevcut eğitim kredisi fırsatlarını karşılaştırın. Bütçenize en uygun ve düşük faizli eğitim kredisine hemen başvurun.


4+4+4 Sistemi Neler Getirecek?
Liselere Giriş ve Üniversite Sınavlarında Değişiklik Var mı? Yetkililere göre bu sınavlarda yakın vadede herhangi bir değişiklik yok. İlkokul mezunu öğrencilerin de zaten ortaokullara devam edişlerinde de yeni...
Devamını Oku
Yurtdışından Gelen Kayıt Dışı Telefonlarda Sahtecilik Uyarısı
Yurtdışından satın alınan ve ülkemize girişi yapılmasına karşın resmi kayıt altına alınmayan telefonların kullanıma açılmamakla birlikte yasal olarak yaptırıma tabi olduğu, artık tüm tüketiciler tarafından bili...
Devamını Oku

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*