2014 Vergi Oranları

Enflasyon oranları için aylık olarak eklenen hesaplara, yılın sonuna iki ay kala Ekim 2013 dönemi hespaları da eklendi. Buna göre, ...

Enflasyon oranları için aylık olarak eklenen hesaplara, yılın sonuna iki ay kala Ekim 2013 dönemi hespaları da eklendi. Buna göre, yıllık enflasyon, dolayısıyla 2014 vergi oranları alanındaki vergi zam oranları da belirginleşmeye başladı.

2014 Vergi Zammı

2014 vergi zammı için Hükümet, söz konusu zamlara baz oluşturan yeniden değerleme oranını 12 aylık ÜFE için % 3,93’te tutma hakkıyla birlikte % 50 oranında artırma yetkisine de sahip. Bakanlar Kurulu bu yetkiyi kullanırsa vergi zam oranları % 3,93 yerine % 5,9 olacak.

Bu durumda yeniden değerleme oranı % 5,9 olursa 2014 vergi oranları dışında nasıl artışların yaşanacağını daha önceki makalelerimizde anlatmıştık. Peki geriye kalan kalemlerde durum nasıl olacak?

2014 Emekli Maaşları

2014 vergi oranları kapsamında söz konusu oranlar uygulanırsa;

  • 2014 pasaport ücretleri için eğer düşük zam yapılırsa, 6 aya kadarkilerde 86 TL’ye, 1 yıla kadarkilerde 127 TL’ye, 2 yıl için olanlarda 206 TL’ye, 3 yıldan fazla olanlar içinse 413 TL’ye yükselme olacak.
  • İdari para cezaları 2014 yılı için bu hesaba göre en az 150 TL, en çok 305 bin TL’ye çıkacak.
  • Emlak vergisi 2014 yılı için henüz belli değil. Söz konusu iki orandan birinin geçerli olması hallerine göre değişken
  • Çevre temizlik vergisi için ise birer kuruşluk zamlar bekleniyor.

İhtiyaç Kredisi Hesapla

Hangikredi.com olarak bahsi geçen oranların henüz Resmi Gazete’de yayınlanmadığını ve dolayıısyla uygulamaya geçilmediğini hatırlatmak isteriz.

Taşıt kredisi hesaplama ve ihtiyaç kredisi hesaplama araçları 7/24 hizmetinizde.


Kamu Çalışanlarına Kredi Denizbank ‘ta
Kredi veren bankalar ihtiyaç kredisi kampanyaları ve ihtiyaç kredisi faiz oranları ile her tüketici ve gelir tipine en uygun ihtiyaç kredisi seçeneklerini sunmaya devam ediyor. Bu bankalar arasında Denizbank da...
Devamını Oku
Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ev almak kolay ve birkaç işlemde bitebilecek bir durum değil. Yıllarca yapılan birikim, konut kredisi faiz oranları arasında yapılan konut kredisi hesaplama işlemleri ve konut kredisi başvurusu ile girilen risk...
Devamını Oku

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*